Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce
W weekend Poznań ponownie stanie areną Akademickich Mistrzostw Polski. Po zeszłotygodniowych zmaganiach siatkarzy tym razem o medale powalczą lekkoatleci. W stolicy Wielkopolski wystartują m.in. Kajetan Duszyński, złoty medalista olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4 x 400 m, czy Jakub Szymański, halowy wicemistrz Europy w biegu przez płotki na dystansie 60 m.
Nadchodząca edycja lekkoatletycznych mistrzostw będzie drugą z kolei organizowaną w Poznaniu przez miejscowy AZS. Na starcie weekendowych zmagań na stadionie na Golęcinie stanie ponad 1200 zawodniczek i zawodników z 93 uczelni, którzy powalczą o 35 kompletów medali AMP.
– W pierwszej dekadzie tego wieku cztery razy byliśmy gospodarzem tej imprezy, ale stan stadionu na Golęcinie nie pozwalał później na ponowne goszczenie studentów w ramach ogólnopolskich AMP-ów. Obiekt został poddany renowacji, zmieniła się nawierzchnia i jego otoczenie, obok niego został również zbudowany stadion treningowy. W zeszłym roku zorganizowaliśmy AMP-y w lekkiej atletyce po dłuższej przerwie. Impreza była bardzo udana i sportowo stała na bardzo wysokim poziomie. Wystąpiło kilkunastu olimpijczyków, w tym złoci medaliści z Tokio jak Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik czy Kajetan Duszyński. Liczymy, że w ten weekend w Poznaniu pokażą nam się kolejni zawodnicy, którzy za rok będą nas reprezentować podczas igrzysk w Paryżu – mówi Tomasz Szponder, prezes AZS-u Poznań, organizatora tegorocznych AMP w lekkiej atletyce.
Od piątku w Poznaniu znów będziemy podziwiać występy wielu znakomitych polskich lekkoatletów. W najważniejszej imprezie akademickiej w „królowej sportu” wystartuje choćby Duszyński (Politechnika Łódzka). W najbliższy weekend 28-latek, specjalizujący się w biegu na 400 m, pobiegnie indywidualnie na dwa razy krótszym dystansie, na którym przed rokiem wywalczył srebro. Za rywala w walce o złoto AMP na 200 m będzie miał m.in. mistrza Polski w tej konkurencji Łukasza Żoka (AJP Gorzów Wlkp.) czy uczelnianego i reprezentacyjnego kolegę Mateusza Rzeźniczaka (PŁ Łódź).
– Start w AMP-ach i reprezentowanie uczelni zawsze są dla mnie powodami do dumy. Wiadomo, że w sezonie letnim czekają mnie istotniejsze zawody jak choćby mistrzostwa świata w Budapeszcie, ale takie starty jak ten w Poznaniu to dla mnie cenne uzupełnienie treningu i możliwość sprawdzenia formy na tym etapie. Miło będzie znów zawiesić medal lub medale na szyi – przedstawia Duszyński.
Wobec nieobecności Duszyńskiego na 400 m to Rzeźniczak – brązowy medalista MP 2022 z Suwałk – zdaje się być faworytem tej rywalizacji. Ochotę na pokrzyżowanie mu szyków ma z pewnością Maksymilian Klepacki (WANS Białystok). Grono sprinterów i kandydatów do medalu na 100 m uzupełnia Patryk Wykrota (AWF Poznań), półfinalista ME w Monachium. Gwiazdą poznańskiej rywalizacji płotkarzy na 110 m będzie Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz), tegoroczny halowy wicemistrz Europy ze Stambułu na 60 m przez płotki. Z kolei niekwestionowanym faworytem konkursu skoku wzwyż mężczyzn będzie jego uczelniany kolega, Norbert Kobielski, piąty podczas HME w Turcji. W Poznaniu wystąpią też inni medaliści seniorskich MP – specjalizujący się w biegu na 400 m przez płotki Jakub Olejniczak (AWF Kraków) oraz skoczek w dal Mateusz Jopek (AWF Wrocław).
Wśród kobiet arcyciekawie zapowiada się walka o medale AMP w konkurencjach sprinterskich, W biegu na 100 i 200 m zobaczymy m.in. Martynę Kotwiłę z Uniwersytetu Techniczno- Humanistycznego w Radomiu (aktualna złota na 200 i brązowa medalistka MP na 100 m), Magdalenę Stefanowicz z AWF Katowice (wicemistrzyni Europy 4 x 100 m) czy Klaudię Siciarz z AWF Kraków (półfinalistka ubiegłorocznych ME w Monachium i wicemistrzyni kraju na 100 m przez płotki). W stawce na dłuższym z dystansów pojawi się też Kamila Ciba (AZS Poznań), srebrna medalistka uniwersjady w Taipei w 2017 roku w sztafecie 4 x 100 m. Tytułów w obu sprinterskich konkurencjach broni Nikola Horowska z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. W biegu na 100 m 22-latka pobiła swój rekord życiowy (11.42), a na 200 m wyprzedziła w swoim biegu samą Natalię Kaczmarek (AWF Wrocław).
– Nastawiam się pozytywnie na nadchodzące AMP-y, a wspomnienia o poprzedniej edycji budzą u mnie bardzo miłe uczucia. Wydaje mi się, że start w Poznaniu może nie być szczytem moich możliwości. Ten sezon zapowiada się na bardzo długi i forma będzie się rozwijać w późniejszym czasie, ale z pewnością podczas AMP-ów mogę się pokazać z bardzo dobrej strony – nie ukrywa Horowska, srebrna medalistka MP 2022 w Suwałkach, która zimą w Toruniu sięgnęła po złoto halowych MP w… skoku w dal, a w planach na ten rok ma m.in. uniwersjadę w Chengdu (1-6 sierpnia).
To nie koniec utytułowanych zawodniczek, które w ten weekend wystąpią podczas AMP w Poznaniu. O złoto na Golęcinie powalczą najlepsze w ubiegłorocznych seniorskich mistrzostwach kraju skoczkinie o tyczce Agnieszka Kaszuba (Uniwersytet Morski w Gdyni) i Maja Chamot (AWF Kraków), a także skoczkinie w dal – Roksana Jędraszak (AWF Poznań) i Anna Matuszewicz (UMK Toruń). Innymi głównymi bohaterkami mogą być aktualne wicemistrzynie Polski w swoich konkurencjach Margarita Koczanowa (800 m, AWF Kraków), Eliza Megger (1500 m, UŚ Katowice), Julia Korzuch (400 m ppł, UŚ Katowice) czy Karolina Urban (rzut dyskiem, AWFiS Gdańsk).
Początek trzydniowych AMP w lekkiej atletyce w Poznaniu w piątek, 12 maja. Transmisję ze wszystkich dni rywalizacji na stadionie na Golęcinie przeprowadzi telewizja internetowa KP Sport.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.