wiadomości>Nowe władze AZS Poznań wybrane!

Nowe władze AZS Poznań wybrane!

27 kwietnia 2016

25 kwietnia wieczorem w Małej Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbyło się  Walne Zebranie Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu.

Ustępujące władze podsumowały cały okres swojej działalności (od 4 grudnia 2013 roku), natomiast 80 delegatów z całej Wielkopolski wybrało nowe władze Organizacji oraz przyjęło uchwałę określającą najważniejsze zadania do realizacji w kolejnych dwóch latach.

W Auli pojawili się także przedstawiciele instytucji blisko współpracujących z Organizacją. Wśród gości byli m. in. Szymon Ziółkowski, poseł na Sejm RP i jedyny złoty medalista olimpijski z Wielkopolski, reprezentant AZS Poznań; reprezentanci władz samorządowych: Waldemar Witkowski, wiceprzewodniczący Sejmiku  Województwa Wielkopolskiego, Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, Jędrzej Solarski, wiceprezydent m. Poznania, dr Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania i przedstawiciele władz akademickich z rektorem Politechniki Poznańskiej prof. Tomaszem Łodygowskim i byłym rektorem UAM, prof., St. Lorenzem na czele, przedstawiciele związków sportowych, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego, mediów.

walne2
Po raz pierwszy w historii nadano tytuł członka honorowego AZS Poznań dla 18 wybitnych działaczy, trenerów i sportowców.  Przedstawiciele PKOL wręczyli też prof. Zygmuntowi Przybylskiemu złoty medal PKOl za zasługi dla ruchu olimpijskiego, a brązowe odznaki za zasługi dla sportu otrzymali Józef Kozikowski (żeglarstwo) i Waldemar Łakomy (taekwondo). Wręczano też złote i srebrne odznaki AZS: działaczom sekcji i klubów uczelnianych, trenerom i zawodnikom.
Następnie delegaci wybrali prezesa i 20 osobowy zarząd, który zgodnie ze Statutem uzupełnią aktualni prezesi dziesięciu największych klubów uczelnianych AZS Poznań oraz sekretarz Zarządu. Na czele AZS Poznań stanął ponownie) Tomasz Szponder.

_DSC0682
Wybrano też komisję rewizyjną, sąd koleżeński i delegatów na Zjazd AZS.

Poniżej krótkie podsumowanie minionej kadencji:

Sport wyczynowy to jedno z głównych pól, na których koncentrowała się w największym stopniu działalność Zarządu, a wzrost poziomu sportowego sekcji i zawodników był jednym z najważniejszych zadań stawianych przed nowymi władzami w uchwale ostatniego zebrania. Zadanie to zostało spełnione w bardzo wysokim stopniu:
– obydwa sportowe kluby akademickie z Poznania od lat zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce klubów w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży (w ostatnim roku AZS Poznań na V miejscu – 19 lat w pierwszej dziesiątce!!! – a AZS AWF Poznań na VI miejscu);
– 16 zawodników z AZS Poznań objętych jest bezpośrednimi przygotowaniami do startu w Igrzyskach Olimpijskich 2016, a kwalifikacje zdobyli już Hanna Łyczbińska z AZS UAM oraz Karol Robak i drużyna kobiet w szabli (tu liczymy na start dwóch zawodniczek z AZS Poznań); kwalifikacje lekkoatletów zakończą się dopiero w lipcu bieżącego roku;
– w okresie sprawozdawczym rosła liczba reprezentantów kraju i osiąganych przez nich sukcesów sportowych, międzynarodowych i krajowych; w największym stopniu zauważalne było to w taekwondo.

Zawodnicy naszych sekcji środowiskowych odnieśli w minionych latach wiele sukcesów w imprezach krajowych i międzynarodowych, m.in.
■ Karol Robak (taekwondo) – brązowy medal Mistrzostw Europy seniorów i srebro na Europejskich Igrzyskach w Baku (obydwa w 2015 roku),
■ Joanna Fiodorow – brązowy medal Mistrzostw Europy seniorów (2014),
■ aż 5 medali (wszystkie lekkoatletów) na Uniwersjadzie w Gwangju w 2015 roku (Anna Jagaciak-Michalska srebro w dal i brąz w trójskoku, srebro Joanny Fiodorow w młocie, srebro Adama Pawłowskiego i Artura Zaczka za finał i dla Jakuba Adamskiego za eliminacje w sztafecie 4 x 100 oraz srebro za eliminacje dla Roberta Brylińskiego w sztafecie 4 x 400 m),
■ brązowy medal dla Zuzanny Czuryło na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata klasie RSX (2015) i III miejsce Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2014 roku,
■ cztery medale taekwondo na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy: srebro Jagody Ulfig i Karola Robaka oraz brąz Alberta Millerta w 2015, a także srebro Katarzyny Lis w 2014. Do tego brąz Alberta Millerta na Mistrzostwach Świata juniorów w 2014.
■ brąz Malwiny Kopron na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w 2015 (rzut młotem).
■ setki medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Wiele sukcesów odnieśli też w tym zawodnicy klubów: AZS AWF i AZS UAM Poznań.

Drugim, obok sportu wyczynowego, zadaniem AZS w naszym środowisku jest działalność wśród studentów uczelni wielkopolskich.

Powodem do dumy jest najszerszy w kraju system rozgrywek regionalnych (głównie Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski i Mistrzostwa Studentów I Lat). Same tylko AMW zostały zorganizowane w ostatnich latach dwukrotnie w 60 dyscyplinach (r.a. 2013/2014 i 2014/2015). Sklasyfikowano w nich 21 uczelni (w 2013/2014) i 22 w r.a. 2014/2015 oraz 438 (2013/2014) i 431 (2014/2015) zespołów uczelnianych.

Nasza Organizacja oraz zrzeszone w niej kluby uczelniane od wielu lat należą do najaktywniejszych w kraju organizatorów imprez sportowych w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Ogółem przeprowadzonych zostało w tej kadencji 30 imprez finałowych i półfinałowych: w r.a. 2013/2014 – 11, w r.a. 2014/2015 – 9, a w bieżącym roku akademickim 10 imprez.

Największymi imprezami tego typu były zorganizowane trzy razy z rzędu przez nasz Zarząd AMP-y w pływaniu. Termy Maltańskie okazały się praktycznie jedynym obiektem w Polsce, który każdorazowo mógł przyjąć niemal tysiąc studentek i studentów z ponad 70 uczelni.
Dodatkowo Poznań był po raz pierwszy organizatorem Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku (27–29 listopada 2015), a nasi pierwszoroczniacy (również po raz pierwszy) wygrali klasyfikację generalną tej imprezy.

Trzecim omawianym aspektem były imprezy międzynarodowe. W upływającej kadencji byliśmy  organizatorem Akademickich Mistrzostw Europy w futsalu kobiet i mężczyzn (Poznań, 1–8 sierpnia 2015). Zawody zgromadziły na starcie reprezentantów 29 uczelni z 15 państw – w sumie 352 zawodników i zawodniczek oraz 74 osoby towarzyszące ekipom.

 

Pełna galeria na fanpage’u.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP