wiadomości>Lato na kortach tenisowych

Lato na kortach tenisowych

26 lipca 2023

Słynne korty tenisowe Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu najbardziej są oblegane w miesiącach wakacyjnych. W słoneczne dni wprost tętnią życiem, a swoją ulubioną dyscyplinę uprawiają tutaj reprezentanci wszystkich grup wiekowych – od jej najmłodszych adeptów (skrzatów) po doświadczonych seniorów, którzy stanowią o sile akademickiego tenisa w stolicy Wielkopolski. Przypomnijmy tylko, że najlepsza tenisistka poznańskich akademików, Magda Linette, na początku tego roku dotarła aż do półfinału wielkoszlemowego Australian Open, a w lipcu dopiero w III rundzie odpadła z kolejnego  turnieju Wielkiego Szlema, w Wimbledonie.

Tegoroczne tenisowe lato przy ulicy Noskowskiego 25 rozpoczęło się w przedbiegach Młodzieżowymi Mistrzostwami Polski (12-17 czerwca). W niektóre weekendy gra tutaj prestiżowa tenisowa Superliga z udziałem zespołu AZS Tenis Poznań, natomiast codziennie, od rana do późnego popołudnia, odbywają się treningi i gry rekreacyjne. Jednak najważniejsze wydarzenia tego lata na poznańskich kortach są dopiero przed nami.

Od 31 lipca do 6 sierpnia AZS Poznań będzie gościć uczestników 47. Grand Prix Wojciecha Fibaka (kategoria turnieju: ITF Juniors U-18). W turnieju wystąpi ponad 100 młodych zawodników i zawodniczek z ponad dwudziestu krajów, a gospodarze wystawią do rywalizacji aż 8 reprezentantów. Zdaniem Jacka Muzolfa, szefa sekcji tenisowej poznańskiego AZS, Goran Zgoła, azetesiak z Poznania, jest jednym z faworytów tegorocznej  Grand Prix. Niestety, najlepsza zawodniczka AZS Poznań w kategorii U-18, Amelia Paszun, odniosła bolesną kontuzję podczas niedawnych Mistrzostw Polski Kobiet, dlatego w rozgrywkach pań gospodarze raczej nie liczą na sukcesy.

Najbardziej prestiżowym wydarzeniem i ukoronowaniem lata na poznańskich kortach będzie doroczny TALEX OPEN, czyli już 24. Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski mężczyzn. Cykliczny turniej – z pulą nagród w wysokości 25 tysięcy dolarów, organizowany pod auspicjami Światowej Federacji Tenisowej (ITF) – rozegrany zostanie tym razem od 20 do 27 sierpnia. Przed rokiem zwyciężył Valerio Aboian z Argentyny. Jak informuje dyrektor turnieju, Jacek Muzolf, w bieżącym roku wystartują w Poznaniu reprezentanci kilkunastu krajów, a w stawce zawodników znajdą się m. in. dwaj przedstawiciele gospodarzy, którzy otrzymali „dzikie karty”. Termin zgłoszeń upływa 3 sierpnia, więc lista startowa wciąż jest otwarta. Wiemy jednak, że w turnieju głównym wystąpi 32 singlistów i oraz 16 par deblowych. Wielkie emocje – gwarantowane!

PIOTR KUŚ

 

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP