wiadomości>NIE ŻYJE ŚP. STEFAN ROSIK

NIE ŻYJE ŚP. STEFAN ROSIK

3 sierpnia 2022

Dnia 29 lipca pożegnaliśmy na Cmentarzu Junikowskim śp. mgr. Stefana Rosika, członka honorowego AZS Poznań.

Kolega Stefan Rosik był członkiem Akademickiego Związku Sportowego przez wiele dziesięcioleci. W 1961 r. zawodowo związał się z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza jako wykładowca w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Był nauczycielem akademickim niezwykle cenionym przez studentów. Szczególne zasługi położył w popularyzowaniu w środowisku uniwersyteckim turystyki wodnej. Organizowane przez niego spływy kajakowe cieszyły się ogromną popularnością, były dla uczestników szkołą życia, kształtowały ich charaktery, uwrażliwiały na piękno przyrody ojczystej.

Zmarły kol. Stefan pozostawił trwały ślad w historii poznańskiego sportu akademickiego. W 1972 roku, będąc zastępcą kierownika Studium WFiS ds. Sportu, równolegle objął funkcję wiceprezesa Klubu Uczelnianego AZS UAM. To m.in. kol. Stefanowi Rosikowi klub ten zawdzięcza dynamiczny rozwój w latach 1972-1986. Był doskonałym organizatorem imprez sportowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Wychował liczne grono działaczy, którzy w czasach współczesnych decydują o obliczu sportu akademickiego w Poznaniu i w skali całego kraju. Przez wiele lat aktywnie udzielał się w pracach Zarządu Środowiskowego AZS w Poznaniu.

W czerwcu 2022 r., w uznaniu za całokształt dokonań na rzecz sportu akademickiego, kol. Stefan Rosik został obdarzony godnością członka honorowego AZS Poznań. W ten sposób wszedł do panteonu najwybitniejszych postaci w ponad stuletnich dziejach poznańskiego AZS-u.

Żegnamy cenionego nauczyciela wychowania fizycznego i trenera, wspaniałego Kolegę, przyjaciela studentów, który swoimi dokonaniami na trwałe wpisał się do historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz sportu akademickiego.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP