wiadomości>Nowa sekcja wyczynowa w AZS Poznań!

Nowa sekcja wyczynowa w AZS Poznań!

2 listopada 2023

Z początkiem października do już 18 sekcji wyczynowych w poznańskim AZS dołączyła sekcja pływania z trenerem Andrzejem Olszewskim na czele. W swoim pierwsze starcie w nowych barwach zdobyli 13 medali podczas 12. Urodzin Term Maltańskich.

Sekcja pływacka w strukturach AZS Poznań nie jest całkowitą nowością. Jest to powrót do tradycji, która sięga lat 30. ubiegłego wieku, sekcja była prowadzona aż po schyłek lat 60., niestety zawieszona z uwagi na brak odpowiednich obiektów sportowych w samym Poznaniu. Najsłynniejszym pływakiem sekcji był Jurek Tracz, olimpijczyk z Rzymu (na igrzyskach startował jednak jeszcze pod innymi barwami). Teraz razem z Andrzejem Olszewskim jest nadzieja na odbudowę tej sekcji.

– Przeszedłem do AZS-u Poznań, a wraz ze mną dwunastu pływaków Warty w wieku młodzieżowca (15-16 lat). To uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego. – wyjaśnia.

Najbardziej znanymi pływakami, których wychował w Warcie Andrzej Olszewski są: Beata Kaszuba (pierwsza na świecie kobieta, która przepłynęła poniżej minuty sto jardów żabką), Marek Klechamer (medalista mistrzostw Europy juniorów), Joanna Anczykowska, Joanna Cieślak, Damian Goździk. Przez półtora roku, po przejściu z Posnanii do Warty, pod okiem Andrzeja Olszewskiego pracował także olimpijczyk Kacper Majchrzak.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP