wiadomości>Poznaliśmy Akademickich Mistrzów Poznania I Wielkopolski w Futsalu 2022/2023

Poznaliśmy Akademickich Mistrzów Poznania I Wielkopolski w Futsalu 2022/2023

12 stycznia 2023

Pierwsze dni Nowego Roku 2023 stały pod znakiem rozstrzygnięć w rywalizacji futsalistów i futsalistek o tytuły Akademickich Mistrzów Poznania i Wielkopolski. Końcowym akcentem rywalizacji, która toczyła się od początku bieżącego roku akademickiego, były turnieje “Final Eight” panów i “Final Five” pań, rozegrane na początku stycznia.

Jako pierwsze, 8 stycznia, wybiegły na parkiet hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) zespoły studentów, czyli osiem najlepszych drużyn mężczyzn, wyłonionych w rozgrywkach eliminacyjnych z udziałem aż 15 reprezentacji uczelnianych z całej Wielkopolski. Finałowe zmagania były bardzo zacięte, a zwyciężyła w nich ekipa Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania (AWF, trener: Mikołaj Patek), która w meczu decydującym o złotym medalu pokonała zespół UAM. Mecz finałowy w regulaminowym czasie zakończył się remisem 2:2, a rozstrzygnięcie przyniósł dopiero konkurs rzutów karnych, w którym studenci AWF okazali się lepsi od przeciwników tylko o jedno trafienie (wynik – 3:2). Również mecz o III miejsce, pomiędzy drużynami Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania (UEP) i Akademii Nauk Stosowanych z Piły (aktualny akademicki wicemistrz Polski) zakończył się remisem 2:2, zatem także w tym meczu o rozstrzygnięciu zadecydowały rzuty karne. Niespodziewanym zwycięzcą konkursu okazał się UEP, okazując się lepszym o dwa trafienia (wynik – 3:1).

Najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego uznany został Bekhzan Sergali z Kazachstanu (UAM), najlepszym bramkarzem – Karol Lurka (UEP), a tytuł króla strzelców wywalczył Dominik Bartniczuk (AWF), zdobywca 7 bramek. Wielkopolscy futsaliści zagwarantowali sobie aż siedem miejsc w turnieju półfinałowym Strefy “A”, który odbędzie się w Toruniu, w dniach 2-5 lutego br.

Zespół AZS AWF wystąpił w “Final Eight” w następującym składzie: Ryszard Abramowicz, Mark Barsukou, Dominik Bartniczuk, Jakub Brych, Jakub Kaczmarek, Bartosz Kadrzyński, Mateusz Kozłowski, Konrad Moks, Szymon Obolewski, Dawid Walczak, Krzysztof Żybura.

Z kolei 9 stycznia w hali sportowej Politechniki Poznańskiej (PP) rywalizowały futsalistki. Stawka pięciu zespołów została podzielona po rozgrywkach eliminacyjnych na dwie części: o medale walczyły reprezentacje UAM, AWF i Uniwersytetu Medycznego z Poznania (UMP), natomiast o miejsca IV/V –   ekipy Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania (UPP). Zdecydowania najlepszą okazała się drużyna UAM (trener: Wojciech Weiss), wyprzedzając AWF i UMP. W rywalizacji o IV miejsce lepszą od UPP okazała się ekipa Politechniki. Najwięcej bramek zdobyła w “Final Five” Anna Kopecka z PP (3 gole).

W bieżącym roku akademickim po raz ostatni rozgrywki AMPiW nie były eliminacją do udziału w Akademickich Mistrzostwach Polski. Począwszy od kolejnej edycji AMPiW tylko najlepsze zespoły futsalistek z Wielkopolski będą się kwalifikować do kolejnego szczebla rozgrywek.

Zespół AZS UAM wystąpił w “Final Five” w następującym składzie: Laura Czudzińska, Dominika Dewicka, Kaja Dziergas, Alicja Grzybowska, Anna Laskowska, Martyna Lechna, Wiktoria Łabędzka, Małgorzata Ładniak, Zofia Mager, Eliza Ostrowska, Zofia Rosińska, Patrycja Sutkowska, Alicja Zając, Zuzanna Zajączkowska.

Finałowe turnieje futsalowe przeprowadziła Organizacja Środowiskowa AZS Poznań przy wsparciu klubów uczelnianych AZS UAM i PP. Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Poznań, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz niezawodny sponsor sportu akademickiego – Dom Wydawniczy REBIS z Poznania.

 

KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA W „FINAL EIGHT” (MĘŻCZYZN)

 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
 2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 3. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
 4. Akademia Nauk Stosowanych w Pile
 5. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
 6. Politechnika Poznańska
 7. Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie
 8. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA W „FINAL FIVE” (KOBIET)

 1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
 3. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
 4. Politechnika Poznańska w Poznaniu
 5. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

PIOTR KUŚ

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP