AMP > wiadomości>SUKCESY WIELKOPOLSKI STUDENTÓW W AKADEMICKICH MISTRZOSTWACH POLSKI MAJ – CZERWIEC 2021

SUKCESY WIELKOPOLSKI STUDENTÓW W AKADEMICKICH MISTRZOSTWACH POLSKI MAJ – CZERWIEC 2021

22 czerwca 2021

Powoli dobiega rywalizacja w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w sezonie 2020/2021. Uczestniczą w niej z sukcesami także reprezentanci uczelni z Wielkopolski. Poniżej prezentujemy wyniki, które zasługują na szczególne podkreślenie.

W dniach 22-25 maja w Krakowie walczyli w AMP siatkarze. Cenne sukcesy odnieśli reprezentanci poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego (I miejsce w klasyfikacji AWF-ów) i Politechniki Poznańskiej (III miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych). Z kolei w dniach 25-28 maja siatkarki Politechniki wywalczyły II miejsce wśród uczelni technicznych a siatkarki Akademii Wychowania Fizycznego III miejsce wśród AWF-ów. Organizatorem siatkarskiej rywalizacji w Krakowie był AZS miejscowego Uniwersytetu Ekonomicznego.

Od 24 do 27 maja w Wilkasach na jeziorze Niegocin (organizator: AZS Warszawa) w zmaganiach żeglarskich III miejsce w typie uniwersytetów wywalczyła reprezentacja UAM Poznań.

Od 27 do 30 maja w Łodzi (organizator: AZS Uniwersytetu Medycznego) rywalizowały koszykarki. Rywalizację w typie uniwersytetów na II miejscu ukończyły studentki UAM.

W AMP w karate (29-20 maja, organizator: AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) sukcesy odnieśli studenci Politechniki Poznańskiej. W kata drużynowym zajęli III miejsce w klasyfikacji generalnej AMP (I w rywalizacji uczelni technicznych), a drużyna PP występowała w składzie: Tadeusz Kulikowski, Mateusz Urbaniak, Jędrzej Ślachciak. Pierwszy z wymienionych zajął ponadto III miejsce indywidualnie w klasyfikacji uczelni technicznych. Indywidualny sukces odniósł także Marcin Jaskulski; był II w klasyfikacji AMP i I w klasyfikacji uczelni technicznych, występując w kumite, w wadze do 60 kg.

Od 4 do 6 czerwca w Katowicach (organizator: AZS Uniwersytetu Śląskiego) rywalizowano w AMP w trójboju siłowym klasycznym. III miejsce w klasyfikacji generalnej i II wśród uniwersytetów wywalczyły studentki UAM (Julia Brejwo, Katarzyna Walczak, Monika Zandecka). Z identycznym rezultatem zakończyli zmagania panowie z UAM (Patryk Bartnicki, Wiktor Ciachera, Jacek Jastrzębski – także III indywidualnie w kategorii +120 kg), Piotr Jaworski, Marceli Jerzyński, Łukasz Nizio – I w +120 kg, Dominik Pawelec, Bartosz Posert, Sebastian Szczerba, Kamil Światły – III w +74). Indywidualnie I miejsce w kategorii +83 kg wywalczył Mateusz Tchorek z Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.

W rywalizacji piłkarek nożnych (6-9 czerwca, organizator AZS Szczecin) II miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła drużyna UAM Poznań, która zarazem triumfowała w typie uniwersytetów. Za najlepszą bramkarkę Mistrzostw uznano Dominikę Dewicką z Poznania.

Od 10 do 13 czerwca w Gdańsku (organizator: AZS Politechniki Gdańskiej) rozgrywano Akademickie Mistrzostwa Polski w tenisie. Rywalizacja mężczyzn zakończyła się triumfem ekipy Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania, która zwyciężyła w klasyfikacji generalnej AMP (skład: Franciszek Dudek, Michał Matuszewski, Piotr Matuszewski, Norbert Tadyszak). III miejsce zajęła drużyna Uniwersytetu Medycznego z Poznania (Wojciech Bratkowski, Szymon Politowski, Maciej Szymankiewicz). Dodajmy, że UEP zwyciężył w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych, PP wśród uczelni technicznych, a UMe wśród uczelni medycznych. Z kolei w rywalizacji pań III miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Uniwersytet Medyczny (Julia Przybylska i Zofia Stanisz), triumfując także wśród uczelni medycznych. W klasyfikacji uczelni technicznych II była Politechnika Poznańska, a wśród uniwersytetów III miejsce zajął UAM.

Również od 10 do 13 czerwca (organizator: AZS Katowice) rywalizowali na Śląsku piłkarze ręczni i piłkarki ręczne. Akademickim wicemistrzem Polski została męska reprezentacja Akademii Kaliskiej, a dwaj jej zawodnicy uzyskali wyróżnienia indywidualne: Artur Klopsteg wywalczył tytuł króla strzelców, a Patryk Foluszny został najlepszym bramkarzem. III miejsce w klasyfikacji uniwersytetów zajęły piłkarki z UAM Poznań.

W dniach 11-12 czerwca w Supraślu odbyła się rywalizacja w ramach AMP w biegach przełajowych (organizator: Klub Sportowy AZS Województwa Podlaskiego). II miejsce w klasyfikacji generalnej w biegu na 4,5 km zajął Krzysztof Szymanowski (PWSZ Leszno), z kolei III miejsce w typie uniwersytetów zajęła Rozalia Gapska z UAM (bieg na 6 km), a w typie uczelni społeczno-przyrodniczych także III miejsce zajął Władysław Zwiranowski z poznańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

I wreszcie tytuł Akademickiego Mistrza Polski wywalczyła reprezentacja AWF Poznań w unihokeju. Poznaniacy i poznanianki (w unihokeju rywalizują drużyny mieszane) okazali się najlepsi w turnieju AMP, rozegranym od 13 do 16 czerwca w Warszawie (organizator: AZS Warszawa). Maciej Jastrzębski z AWF został wybrany najlepszym bramkarzem, a tytuły MVP Mistrzostw zdobyli Patrycja Hliva i Dawid Korpan.

Sukcesów spodziewamy na najbliższych AMP w szermierce, które rozegrane zostaną w Poznaniu, w dniach 23-24 czerwca. Organizatorem Mistrzostw jest KU AZS UAM.

 

Piotr Kuś

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP