UG Gdańsk i UMCS Lublin najlepsze w AMP w lekkiej atletyce w Poznaniu
21 maja 2023
Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zwyciężyły w klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce, które w weekend były rozgrywane w Poznaniu. W niedzielę złota w biegu na 200 metrów wywalczyli Kryscina Cimanouska (AWF Warszawa) i Łukasz Żok (AJP Gorzów Wielkopolski). Piąty w tej rywalizacji był Kajetan Duszyński, złoty medalista olimpijski z Tokio.
Ostatni dzień zmagań na bieżni na poznańskim Golęcinie w ramach AMP i Mistrzostw AZS przebiegał pod znakiem biegów na 200 metrów oraz sztafet 4 x 400 metrów. Zarówno w seriach sprinterek, jak i sprinterów byliśmy świadkami niezwykle zażartej walki o zwycięstwo. Ostatecznie najlepszy czas wśród pań osiągnęła Kryscina Cimanouska (AWF Warszawa). Druga była broniąca tytułu Nikola Horowska (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.), a trzecie miejsce zajęła Alicja Wrona-Kutrzepa (Politechnika Lubelska).
– Chciałam wygrać i pokazać dobry wynik. W sobotę w finale na 100 metrów popełniłam falstart, który może wynikać z tego, że od niedawna startuję z innej nogi niż przez ostatnie 11 lat. Lepiej czuję się na dłuższym dystansie – podkreśla pochodząca z Białorusi Cimanouska, która czeka na ruch ze strony IAAF i możliwość występów na arenie międzynarodowej.
Smaczku rywalizacji mężczyzn na 200 metrów dodał występ Kajetana Duszyńskiego (Politechnika Łódzka). Ostatecznie złoty medalista olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów został sklasyfikowany na piątej pozycji. – Kierowałem się procesem treningowym. Te 200 metrów jest ważne pod kątem 400 metrów. Generalnie jednak jestem zadowolony z tego wyniku – mówi Duszyński.
Najszybszy w tej konkurencji okazał się Łukasz Żok (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.). Aktualny mistrz Polski na tym dystansie osiągnął czas 20.94 sekundy, który uprawnia go do udziału w letniej uniwersjadzie w Chengdu (28 lipca – 8 sierpnia). Poniżej wymaganego 21.10 sekundy zszedł również nowy akademicki wicemistrz kraju Adam Łukomski (AWF Wrocław).
– Chciałem przede wszystkim wygrać. Byłem nieco zmęczony po dwóch sobotnich biegach. Chciałem wypełnić minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy w Finlandii, które wynosi 21.10 sekundy. Jest lekki niedosyt z powodu potwornego wiatru, który nastał, jak wychodziłem z wirażu. Podmuch był tak mocny, aż myślałem, że się zatrzymam. Widząc Adama Łukomskiego, musiałem jednak docisnąć i udało się być pierwszym na mecie – opisuje Żok.
Dużo emocji towarzyszyło biegom w sztafetach 4 x 400 metrów. U kobiet najszybsze były zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a u mężczyzn najlepszy czas uzyskali studenci Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
W konkurencjach technicznych AMP w lekkiej atletyce wygrywali faworyci. W rzucie młotem kobiet triumfowała liderująca na krajowej liście wyników tego sezonu Aleksandra Śmiech (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). – Chciałam obronić tytuł sprzed rok. Wynik był gorszy niż przed tygodniem na 14. Memoriale Zdzisława Furmanka w Kielcach. Byłam dziś w dużo gorszej dyspozycji, ale byłam tego świadoma. Cieszę się, że ten wynik wystarczył do obrony tytułu – mówi Śmiech, która chwali sobie pomoc ze strony SGH Warszawa. – Uczelnia stara się wspierać sportowców i bardzo się cieszę, że mogę realizować swoje pasje i jednocześnie zawodowo uprawiać sport. Udaje mi się to połączyć mimo częstych wyjazdów na zgrupowania – dodaje.
Nowym akademickim mistrzem Polski w rzucie młotem mężczyzn został z kolei Dawid Piłat (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie). – To mój drugi start w tym roku. Nastawiałem się na dalsze rzuty, ale niestety, nie było technicznego zgrania. W tym sezonie liczę na występ w MME w fińskim Espoo, to mój główny na cel na najbliższe miesiące – przedstawia Piłat.
Konkurencję memoriałową w dysku kobiet imienia Jerzego Sudoła (w przeszłości zawodnik i trener AZS Poznań, przez wiele lat kierownik i trener-koordynator sekcji lekkoatletycznej AZS Poznań, członek zarządu PZLA) została Weronika Muszyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Najlepszym dyskobolem w niedzielnym finale okazał się z kolei Jakub Lewoszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej). W trójskoku triumfowali natomiast Agnieszka Bednarek (Uniwersytet Łódzki) i Dawid Krzemiński (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu).
W Poznaniu wyłoniono także najlepszych lekkoatletów AMP. Nagrodę imienia Haliny Konopackiej (azetesiaczka, polska lekkoatletka, dyskobolka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Dama Orderu Orła Białego) odebrała Maryia Zchodzik (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku). Z kolei wyróżnienie imienia Karola Hoffmanna (azetesiak, polski lekkoatleta, wielokrotny mistrz Polski, później trener lekkoatletyczny, twórca i propagator radiowej gimnastyki porannej w Polsce) dla najlepszego lekkoatlety trafiło w ręce Jakuba Szymańskiego (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy).
Na koniec mistrzostw wyłoniono zwycięzców klasyfikacji drużynowych. Najlepszą kobiecą ekipą okazała się reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego, zaś u mężczyzn wygrał Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Co warte podkreślenia, AMP w Poznaniu były dla lekkoatletek i lekkoatletów okazją do wywalczenia przepustki na letnią uniwersjadę w Chengdu. Łącznie w czasie trzech dni rywalizacji w stolicy Wielkopolski aż dwudziestu zawodników osiągnęło minima umożliwiające start w Chinach.
Organizatorem tegorocznych AMP i Mistrzostw AZS w lekkiej atletyce był AZS Poznań, wspierany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami mistrzostw byli Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki. Sponsorami imprezy byli Dom Wydawniczy Rebis, Królik, Browar Fortuna, Toyota Bońskowcy, Astra, Neuroport, Collegium Humanum, Abedik i Politechnika Poznańska.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w Poznaniu
Klasyfikacja drużynowa kobiet
- Uniwersytet Gdański
- Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
- Uniwersytet Warszawski
Klasyfikacja drużynowa mężczyzn
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Krakowska
Wyniki 3. dnia
Kobiety
Bieg na 200 metrów
- Kryscina Cimanouska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
- Nikola Horowska (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)
- Alicja Wrona-Kutrzepa (Politechnika Lubelska)
Sztafeta 4 x 400 metrów
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Uniwersytet Gdański II
Rzut dyskiem
- Weronika Muszyńska (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- Alicja Gajewska (Uniwersytet Gdański)
- Aleksandra Chmielewska (Uniwersytet Gdański)
Rzut młotem
- Aleksandra Śmiech (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
- Aleksandra Nowaczewska (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
- Karolina Senkowska (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Trójskok
- Agnieszka Bednarek (Uniwersytet Łódzki)
- Joanna Mosiek (Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie)
- Anna Kłosińska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Mężczyźni
Bieg na 200 metrów
- Łukasz Żok (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)
- Adam Łukomski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
- Łukasz Żak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
Sztafeta 4 x 400 metrów
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Politechnika Łódzka
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Rzut dyskiem
- Jakub Lewoszewski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie Filia w Białej Podlaskiej)
- Wojciech Marok (Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie)
- Michał Matyja (Politechnika Krakowska)
Rzut młotem
- Dawid Piłat (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie)
- Adam Ziółkowski (Politechnika Poznańska)
- Bartosz Kowalski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
Trójskok
- Dawid Krzemiński (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu)
- Jakub Bracki (Politechnika Łódzka)
- Maksymilian Glazik (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)