wiadomości>XXVIII Letnia Uniwersjada – GWANGJU 2015

XXVIII Letnia Uniwersjada – GWANGJU 2015

30 czerwca 2015

3 lipca w koreańskim mieście Gwangju zapłonie znicz 28 Letniej Uniwersjady. To największa międzynarodowa sportowa impreza tego roku. Organizatorzy  prognozują udział ponad 12 tys. uczestników z całego świata.

Prawo startu w Uniwersjadzie mają sportowcy, którzy posiadają aktualny status studenta i którzy nie ukończyli 28 roku życia. Te zasady obowiązują od początku zorganizowanej pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) światowej rywalizacji w sporcie studenckim.

Pierwsze letnie igrzyska studentów odbyły się w 1959 roku w Turynie i trwają nieprzerwanie do chwili obecnej. Republika Korei była już dwukrotnie organizatorem Uniwersjad – zimowej w Muju Chonju w 1997 roku i letniej w Daegu w 2003 roku, w każdym przypadku dobrze wywiązując się z obowiązków organizatora.

Kolejny raz sportowy program uniwersjady wygląda imponująco. Studenci – sportowcy będą rywalizować o medale w 21 dyscyplinach sportu, wśród nich po raz pierwszy od wielu lat w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Na uczestników czeka ”wioska uniwersjadowa” stworzona w oparciu o kampus uniwersytecki, a także 69 obiektów sportowych.

Polska uczestniczy w rywalizacji uniwersjadowej od 1959 roku. Sukcesów było bardzo wiele, a medali 299. Przed nami ambitny cel dla wszystkich reprezentantów: zdobyć najpierw medal numer 300, a potem następne, by spróbować pobić rekordowy wyczyn z Kazania w 2013 roku.Dorobek ostatniej uniwersjady w Rosji był dla polskiej reprezentacji imponujący. Zdobyliśmy 30 medali – w tym pięć złotych, zajmując 12. miejsce w klasyfikacji medalowej. Istotny wpływ na ten wynik miało 12 krążków wywalczonych przez ekipę kajakową- w tym złoto Pawła Szandracha i Mariusza Kujawskiego (K2, 1000 m). Pozostałe złote medale wywalczyli lekkoatleci Kamila Stepaniuk i Paweł Fajdek, pływak Paweł Korzeniowski oraz siatkarze plażowi Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz.

Polska akademicka reprezentacja w Gwangju wystartuje w 13 dyscyplinach: badmintonie,judo, golfie, lekkiej atletyce, łucznictwie, pływaniu,taekwondo, tenisie, tenisie stołowym, strzelectwie, szermierce
i wioślarstwie.W grach zespołowych – dzięki finansowemu zaangażowaniu Polskiego Związku Piłki Nożnej – reprezentować nasze barwy będzie żeńska drużyna piłkarska. Ekipa liczyć będzie łącznie około 170 sportowców studentów. Będą oni reprezentować 78 uczelni i 98 klubów sportowych z Polski i zagranicy. Uzupełnią ją trenerzy,służby medyczne i biuro misji uniwersjadowej.

Sportowcy kandydujący do uniwersjadowego startu przygotowani zostali w ramach szkolenia prowadzonego przez polskie związki sportowe. Większość wypełniła ustalone kryteria wynikowe, część zawodników została zakwalifikowana do uzupełniania składu w konkurencjach zespołowych. Wprowadzone do światowego kalendarza sportowego tegoroczne Europejskie Igrzyska Olimpijskie w Baku miały istotny wpływ na dobór składu w wielu dyscyplinach. Były także powodem niezgłoszenia polskiej reprezentacji w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn (które miały bronić finałowych pozycji z poprzedniej uniwersjady w Kazaniu).

Zadania sportowe postawione we wszystkich dyscyplinach zakładają walkę o finałowe pozycje. Polska reprezentacja ma w swoim składzie zarówno medalistów ogólnoświatowej rywalizacji – takich jak lekkoatleci Paweł Fajdek,  Rafał Omelko, Anna Jagaciak, jak również wielu sportowców, którzy uzyskiwali znakomite rezultaty w sporcie młodzieżowym, a dziś walczyć będą o przepustkę na światowy poziom w kategorii wiekowej seniora.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP