wiadomości>Zwycięstwo Maćka Rutkowskiego w Chorwacji

Zwycięstwo Maćka Rutkowskiego w Chorwacji

3 sierpnia 2020

Zakończyły się pierwsze w tym roku zawody PWA World Tour. Na chorwackiej wyspie Brac triumfował zawodnik sekcji żeglarskiej AZS OŚ Poznań Maciek Rutkowski.

 

 MACIEK RUTKOWSKI WYGRYWA PWA W CHORWACJI

Podobnie do wszystkich dyscyplin sportowych zmagania najlepszych windsurferów świata  były na czas pandemii zawieszone. Sezon PWA World Tour miał zacząć się już z końcem marca we Francji. Potem odwołane zostały kolejno przystanki w Japonii, Korei, Portugalii, kontynentalnej Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich. Oznaczało to, że sezon zacznie się w połowie lipca (konkretnie 13-18.07) w Chorwackiej miejscowości Bol, na wyspie Brac.

To jednak nie koniec koronawirusowych następstw. Z powodu obecności Chorwacji na “czerwonej liście” w niektórych krajach i dużych utrudnieniach w podróżowaniu, część zawodników nie była w stanie wystartować, a w związku z powyższym organizacja postanowiła nie przyznawać za te zawody pełnej liczby punktów do Mistrzostw Świata.

Pojechał jednak Maciej Rutkowski, który zeszły sezon zakończył mocnym akcentem jako pierwszy Polak stając na podium prestiżowego cyklu. -Zimę przetrenowałem solidnie, a jak tylko skończyły się obostrzenia wróciłem do treningu na Bałtyku. Jestem w formie, ale nigdy nie wiadomo co robili rywale i jakie nowe udoskonalenia sprzętu przywiozą na start sezonu. – mówił 28 latek.

Zaczął “z wysokiego C” i już po pierwszym dniu objął prowadzenie. Później przez kolejne 4 dni ścigania codziennie wygrywał chociaż jeden z rozegranych finałów. Łącznie na 12 eliminacji wygrał aż 7, zapewniając sobie zwycięstwo dzień przed końcem zawodów.

 

-Wiem, że na wynikach wygląda to jak dominacja, ale tak absolutnie nie było. Każdy finał który wygrałem był mega blisko, na pierwszej prostej gdzie rozgrywa się najwięcej, nigdy nie byłem dalej niż długość deski przed rywalami. Myślę, że zadecydowało to, że udało mi się pływać bardzo równo, tylko raz wypadłem poza pierwszą trójkę, popełniłem bardzo mało błędów, był to zdecydowanie jeden z moich lepszych występów. Jestem zadowolony, szczególnie, że nigdy nie wiesz jak to będzie wyglądać po 8 miesiącach bez ścigania – powiedział pochodzący ze Słupska windsurfer.

 

Podium uzupełnili reprezentant gospodarzy Enrico Marotti oraz Włoch Bruno Martini. Wsród Pań triumfowała brytyjka Jenna Gibson.

PWA World Tour czeka teraz przerwa, a kolejne przystanki na niemieckiej wyspie Sylt i we francuskim Marignane nadal stają pod znakiem zapytania. Dla Rutkowskiego najbliższe plany to Mistrzostwa Świata w Formule Foil, innej dyscyplinie w której w zeszłym roku został Wice-Mistrzem Świata oraz Mistrzostwa Europy nowej klasy olimpijskiej IQ Foil. 

 

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP