wiadomości>19-latek z Argentyny wygrywa Talex Open

19-latek z Argentyny wygrywa Talex Open

30 sierpnia 2021

22. edycja TALEX OPEN (pula nagród: 25.000 USD) dobiegła końca. Triumfatorem poznańskiego turnieju został Argentyńczyk, Roman Andres Burruchaga, który w niedzielnym finale pokonał Pawła Ciasia 5:7, 6:3, 6:2. Najlepszymi deblistami okazali się Filip Bergevi i Markus Eriksson. Szwedzki duet, który w ubiegłym tygodniu wygrał turniej w Łodzi, z powodu niedyspozycji argentyńskiej pary Aboian-Aboian w sobotę nie musiał rozgrywać finału.

Niedzielny, finałowy pojedynek na kortach AZS w Poznaniu zgromadził liczną publiczność i trwał 2 godziny 32 minuty. Już przed spotkaniem można było spodziewać się zaciętego finału, gdyż obaj tenisiści należą do grupy najskuteczniejszych tenisistów w ostatnich tygodniach cyklu LOTOS PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski.

Pierwszy set przebiegał zaskakująco, ponieważ obaj tenisiści kilka razy tracili swoje podanie. Tak zdarzyło się już na początku inauguracyjnej partii, kiedy to Ciaś objął prowadzenie 2:0. Po kilkunastu minutach wynik był już remisowy – 2:2. Inicjatywę przejął Burruchaga. Tenisista z Argentyny prowadził 5:3 po przełamaniu serwisu Ciasia i niewiele brakowało do zakończenia tego seta na jego korzyść. Jednak to 27-latek z Polski opanował sytuację i ostatecznie wygrał pierwszego seta.

Na początku drugiej partii 19-letni Burruchaga poprosił o przerwę medyczną (ból pleców). Od tego momentu prezentował się na korcie lepiej i ostatecznie zwyciężył.

– Jak to po przegranych meczach pozostał niesmak. Mimo wszystko ten tydzień był dla mnie udany. Mój tenis zaczyna jakoś wyglądać, ale gra pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Muszę regularnie grać i zwyciężać, aby się rozwijać – powiedział Ciaś, który mimo porażki ma za sobą doskonałe tygodnie. W czterech sierpniowych startach cyklu zaliczył finał, półfinał i dwa ćwierćfinały.

Dodatkowym ważnym wydarzeniem ostatnich dni była konferencja prasowa na 100-lecie Polskiego Związku Tenisowego. 27 sierpnia 1921 roku w Poznaniu przy ul. Masztalarskiej 8 odbyło się spotkanie konstytuujące Polski Związek Lawn Tenisowy. W zebraniu wzięło udział ośmiu przedstawicieli dziewięciu klubów z terenów II Rzeczypospolitej, w tym Alojzy Mikołajewski z AZS Poznań.

– Nie wyobrażam sobie, żeby 27 sierpnia nie było nas w Poznaniu. Bo to właśnie tutaj, równo 100 lat temu, powstał Polski Związek Tenisowy, a dokładniej Polski Związek Lawn Tenisowy. I tak się też złożyło, że ta rocznica przypadła dokładnie w trakcie rozgrywanego na kortach AZS Poznań turnieju ITF Talex Open, zaliczanego do naszego cyklu LOTOS PZT Polish Tour. Chociaż obchody 100-lecia PZT odbędą się 11 września w warszawskim hotelu Regent, to dzisiaj świętujemy nasz jubileusz właśnie tu w Poznaniu, gdzie zaczęła się historia PZT – powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu Prezes Zarządu Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

– Warto dodać, że korty AZS są najstarszymi kortami zbudowanymi na polskich ziemiach. Powstały w 1896 roku, a nasza sekcja tenisowa AZS Poznań jest jedną z najwcześniej założonych. A do tego jedną z trzech chyba tylko wśród tych klubów zakładających PZLT, która istnieje do dnia dzisiejszego. To na naszych kortach rozpoczynały się kariery takich zawodników, jak Ignacy Tłoczyński, Wiesław Gąsiorek, czy Wojciech Fibak. Od paru lat organizujemy też międzynarodowy turniej Talex Open, który w tym tygodniu właśnie się odbywa i potrwa do niedzieli. Także AZS Poznań to miejsce wyjątkowe w historii polskiego tenisa – powiedział wiceprezes Wielkopolskiego Związku Tenisowego Jacek Muzolf, Dyrektor Turnieju ITF M25 Talex Open.

Od lat Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski wspiera firma Talex jako sponsor tytularny, kancelaria Piszcz i Wspólnicy (sponsor główny), Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Poznaniu oraz Polski Związek Tenisowy, którego partnerem jest Grupa LOTOS.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP