wiadomości>FINALIŚCI WYŁONIENI!

FINALIŚCI WYŁONIENI!

3 września 2016

Sobotnie przedpołudnie obfitowało w sportowe emocje poznańskim na torze Malta! Podczas jedynej tego dnia sesji Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie rozegrano repasaże i półfinały, w których zawodnicy stoczyli zaciętą walkę o awans do finałów. Z powodzeniem startowali Polacy, którzy niemal w komplecie zapewnili sobie możliwość walki o medale.

Jako pierwsi do rywalizacji w repasażu przystąpili mężczyźni w dwójkach podwójnych. W pierwszym przedbiegu najlepsi okazali się Włosi Simone Martini i Michele Ghezzo, którzy wyprzedzili Kanadyjczyków Trevora Jonesa i Grahama Peetersa. Drugi wyścig wygrali Polacy Dawid Grabowski i Adam Wicenciak, a drugą lokatę zajęli Czesi Adam Sterbak i Matyas Klang. Te cztery osady wywalczyły awans do finału.

Foto 1

W repasażu dwójek podwójnych kobiet pierwsze dwie lokaty premiowane awansem do finału A zajęły Brytyjki – Emily Carmichael i Rebecca Girling i Kanadyjki Helena Hlas i Shannon Kennedy.
W repasażu męskich czwórek mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa polskiej osady w składzie Patryk Przekopski, Michał Szpakowski, Robert Fuchs, Mateusz Wilangowski. Prawo startu w finale A wywalczyli również Holendrzy, Szwajcarzy i Kanadyjczycy.

Wyścig repasażowy dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet zakończył się triumfem Niemek Kathrin Morbe i Katrin Thoma. Szansę walki o medale dzięki drugiej lokacie w repasażu będą miały także reprezentantki Czech Zuzana Necasova i Monika Novakova.

W jedynce wagi lekkiej kobiet do finału weszła Włoszka Federica Pala oraz Brytyjka Robyn Hart-Winks. Niestety, sztuka awansu nie udała się Polce Sylwii Zimnickiej, która zajęła trzecią lokatę i będzie walczyć w finale B.

Foto 3

Rywalizację w repasażu czwórki kobiet wygrały Kanadyjki. Drugie miejsce pewnie zajęły Polki – Agnieszka Płotecka, Sylwia Lewandowska, Joanna Dittmann, Julia Styła. Obie ekipy uzupełniły skład finału A.

W jedynce kobiet w pierwszym repasażu najlepsze okazały się Niemka Julia Leiding i Holenderka Marleen Verburgh. W drugim wyścigu jako pierwsze na mecie zameldowała się Czeszka Lucie Zabova, pokonując reprezentantkę Irlandii Monikę Dukarską.

W pierwszym wyścigu repasażowym dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn triumfowali Francuzi Francois Teroin i Luke Epain przed Węgrami Bence Tamas i Bence Szlovak. W drugiej serii najszybsi byli Słowacy Peter Zelinka i Richard Vanco oraz Czesi Jakob Ingr i Marek Hodrment.

Repasaż ósemek mężczyzn wygrali Brytyjczycy przed Holendrami, Czechami i Węgrami. Te cztery osady powalczą jutro o medale z Polakami i Francuzami.

Emocjonująco przebiegały wyścigi półfinałowe. W pierwszym półfinale męskich dwójek najlepsi byli Czesi Jakub Podrazil i Lukas Helesic, a drugą lokatę zajęli Australijczycy Angus Moore i Nathan Bowden. Niezwykle zaciętą walkę o trzecie miejsce, premiowane awansem do finału stoczyli Rafał Kowalczyk i Damian Rosolski. Polacy dzięki znakomitemu finiszowi okazali się lepsi od Rosjan. Z drugiego wyścigu do finału weszli Nowozelandczycy Corey McCafrey i Louis van Velthooven, Finowie Antti Kilpelainen i Koel Naukkarinen i Brytyjczycy Alexander Haynes i James Robson.
Pierwszy półfinał jedynek męskich wygrał Czech Michal Plocek, drugi był Niemiec Maximilian Fraenkel, a trzeci Bendeguz Petervari-Molnar. W drugim wyścigu triumfował Polak Dominik Czaja przed Kanadyjczykiem Adamem Rabalskim i Włochem Federico Garibaldi.

Foto 2

Finałową szóstkę w jedynce wagi lekkiej mężczyzn tworzą Włoch Federico Gherzi, Kanadyjczyk Matthew Christie, reprezentant RPA James Britttain, Polak Jerzy Kowalski, Węgkier Daniel Matyasovszki i Słowak Marek Reznak.

W rozgrywanym po raz pierwszy na AMŚ wyścigu o tory czwórki mieszanej polska osada w składzie Marta Wieliczko, Maciej Zawojski, Szymon Pośnik, Katarzyna Wełna okazała się lepsza od Czechów i Francuzów.

Jutro dzień wielkich finałów! Początek niedzielnej sesji, podczas której poznamy medalistów Akademickich Mistrzostw Świata zaplanowano na godzinę 9:00.

FB/WUCRowing2016
rowing2016.com
#WUCRowing2016
Transmisje na żywo z Mistrzostw dostępne na: https://www.youtube.com/c/WielkopolskiewioslarstwoPl/live

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP