wiadomości>Pierwszy dzień AMŚ za nami!

Pierwszy dzień AMŚ za nami!

2 września 2016

Punktualnie o godzinie 10 na torze regatowym Malta w Poznaniu wystartował pierwszy wyścig rozgrywany w ramach 14. Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie! W sesji przedpołudniowej rozegrano łącznie 24 wyścigi w jedenastu konkurencjach.

Jako pierwsi na starcie stanęli mężczyźni rywalizujący w dwójce bez sternika. Pierwsze trzy osady z każdego wyścigu uzyskiwały awans do półfinału. W pierwszym przedbiegu zwyciężyli reprezentanci Australii Angus Moore i Nathan Bowden. Polski duet Rafał Kowalczyk i Damian Rosolski po zaciętej walce na finiszu zajęli czwartą lokatę i powalczą w repasażach. Do bezpośredniego awansu Polakom zabrakło zaledwie 0,08 s. W drugim wyścigu najlepsi okazali się Chińczycy Yujie Shao i Jian Ma, zaś trzeci przedbieg wygrali Czesi Jakub Podrazil i Lukas Helesic.
W kolejnej konkurencji, dwójce podwójnej mężczyzn bezpośredni awans do finału uzyskali zwycięzcy przedbiegów – Australijczycy William Mure i Max McQueeney i Niemcy Timo Piontek i Stephan Krueger, olimpijczyk z Rio de Janeiro. Pozostałe osady o finał powalczą w repasażach.

Wśród kobiet w dwójce podwójnej prawo występu w finale wywalczyły po dwie pierwsze osady z dwóch wyścigów – Czeszki Lenka Antosova i Kristyna Fleissnerova, Włoszki Paola Piazzolla i Eleonora Trivella, Polki Olga Michałkiewicz i Katarzyna Zillmann i Holenderki Rosa Bas i Roos de Jong.

W jedynce kobiet do finału bezpośrednio awansowała reprezentantka Polski Krystyna Lemańczyk oraz Austriaczka Lisa Farthofer.

Ciekawie zapowiada się walka w jedynce mężczyzn. Po przedbiegach do półfinałów awansowali między innymi złoty medalista AMŚ sprzed dwóch lat Węgier Bendeguz Petervari-Molnar i zdobywca brązowego krążka na tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostwach Świata Czech Michal Plocek. Swój wyścig wygrał reprezentant Polski Dominik Czaja i pewnie wszedł do kolejnej rundy.
W jedynce wagi lekkiej kobiet najlepsze dwie zawodniczki z dwóch przedbiegów uzyskały awans do finału – Australijka Amy James, Niemka Luisa Sophie Werner , Austriaczka Anja Manoutscheri i Kanadyjka Patricia Mara. Polka Sylwia Zimnicka była trzecia w drugim wyścigu i poszuka swojej szansy w repasażach.

W jedynce wagi lekkiej w gronie półfinalistów znalazł się między innymi Polak Jerzy Kowalski, zajmując drugą lokatę w swojej serii.

W dwójce podwójnej wagi lekkiej kobiet do finału awansowały dwie pierwsze osady z każdego z dwóch wyścigów – Rosjanki Anastasiia Lebedeva, Anastasiia Ianina, obrończynie tytułu mistrzowskiego Polki Monika Kowalska i Martyna Mikołajczak, Włoszki Federica Cesarini i Valentina Rodini oraz Australijki Annabel Gibson i Sophie Jerapetritis.

W rywalizacji dwójek podwójnych wagi lekkiej mężczyzn najlepsi okazali się Włosi Matteo Mulas i Andrea Fois oraz Niemcy Johannes Ursprung i Cedric Kulbach i to oni awansowali do finału.
Przedbiegi czwórek mężczyzn wygrali Brytyjczycy i Włosi, którzy mogą być już pewni występu w wyścigu o medale. Pozostałe zespoły, w tym Polacy Patryk Przekopski, Michał Szpakowski, Robert Fuchs i Mateusz Wilangowski czeka walka w repasażach.
W wyścigu czwórek wagi lekkiej mężczyzn, służącym ustaleniu torów w finale najlepsi byli Francuzi przed Brytyjczykami i Polakami.

Podczas popołudniowej sesji pierwszego dnia 14. Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie, rozgrywanych na torze Malta w Poznaniu odbyły się kolejne wyścigi eliminacyjne oraz pierwsze repasaże.

Foto 2.09 3

Już w pierwszym wyścigu dwójki kobiet pokaz swojej siły zademonstrowały czwarte zawodniczki finału B Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Anna i Maria Wierzbowskie. Polki prowadziły od startu do mety i wydają się być faworytkami niedzielnego finału.

W rywalizacji czwórek kobiet bezpośredni awans do finału uzyskały po dwie pierwsze ekipy z dwóch wyścigów. O medale na pewno powalczą zatem Włoszki, Holenderki, Niemki i Brytyjki. Polska osada w składzie Agnieszka Płotecka, Sylwia Lewandowska, Joanna Dittmann i Julia Styła zajęła czwarte miejsce w swoim przedbiegu i wystąpi w repasażu.

W ósemce mężczyzn bardzo dobrze spisali się Polacy – Olaf Malinowski, Jan Janasik, Jakub Jankowski, Marcin Sobieraj, Damian Krawitkowski, Filip Leszczyński, Adrian Pawłowski, Łukasz Krajewski, Mariusz Kozioł, wygrywając swój wyścig i awansując pewnie do finału. W pierwszym przedbiegu najlepsi okazali się Francuzi i oni także mogą już spokojnie przygotowywać się do niedzielnych zmagań o medale.

Foto 2.09 1

W repasażach wioślarze walczyli o awans do półfinałów. W jedynkach mężczyzn najlepsi okazali się Francuz Alberic Cormerais, Holender Bastiaan Collette i Nowozelandczyk Andrew Potter. W jedynce wagi lekkiej mężczyzn miejsca premiowane awansem zajęli Słowak Marek Reznak, Czech Jan Hajek, Irlandczyk Christopher Beck, Fin Joonas Petajaniemi, Australijczyk Hamish Parry i Holender Erik Dekker. W dwójce mężczyzn awans do finału wywalczyli Francuzi Anatole Ryngaert i Thomas Cousin, Polacy Rafał Kowalczyk i Damian Rosolski oraz Estończycy Markus Ritson i Daniel Liik.

Tym samym zakończył się pierwszy dzień rywalizacji w ramach 14. Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie. Jutro zawody odbędą się w godzinach 10:00-12:30. W programie przewidziano repasaże i półfinały. Finały zaplanowano na niedzielę.

 

FB/WUCRowing2016
rowing2016.com
#WUCRowing2016

Transmisje na żywo z Mistrzostw dostępne na: https://www.youtube.com/c/WielkopolskiewioslarstwoPl/live

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP