wiadomości>I Memoriał Fechmistrza Leszka Tylkowskiego

I Memoriał Fechmistrza Leszka Tylkowskiego

21 grudnia 2021

W ostatnią niedzielę w Poznaniu po raz pierwszy rozegrany został Memoriał zmarłego w zeszłym roku utytułowanego trenera szabli, wielkiego azetesiaka – Leszka Tylkowskiego. Blisko stu zawodników, zarówno dziewcząt jak i chłopców, stanęło do szermierczej rywalizacji.

Młodzi szermierze zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe, a zwycięzcami w swoich grupach zostali:

  • Dziewczęta – młodzik Amelia Haponik (UKS 13 Białystok)
  • Dziewczęta – junior młodszy Karolina Hofman (TMS Zagłebie Sosnowiec)
  • Chłopcy – młodzik Damian Palkowski (PTS Jagiellończyk Białystok)
  • Chłopcy – junior młodszy Benedykt Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki)

Gospodarz AZS Poznań wywalczył dwa brązowe medale w rywalizacji juniorek młodszych – na podium stanęły Antonina Rymaszewska i Maja Konecka.

Leszek Tylkowski – od początku swej kariery szermierczej związany z AZS Poznań. Wychowanek fechmistrza Leona Kozy-Kozarskiego. Specjalizował się w szabli. Jako zawodnik w kategoriach juniorskich i młodzieżowych należał do czołowych szablistów Wielkopolski. Na początku lat 70-tych minionego stulecia został zatrudniony w sekcji szermierczej AZS Poznań, z którą zawodowo związał się na stałe. Przyczynił się do dynamicznego rozwoju sekcji. Jego wychowankami są najwybitniejsi polscy szabliści i szablistki w historii tej dyscypliny jak m.in. Norbert Jaskot  (trzykrotny olimpijczyk), Bogna Jóźwiak (dwukrotna olimpijka), Jacek Huchwajda (olimpijczyk z 1992 r. i 1996 r. w barwach Niemiec), Katarzyna Kędziora (młodzieżowa mistrzyni Europy). Trenowane przez Leszka Tylkowskiego szablistki AZS Poznań sześciokrotnie sięgnęły po tytuł drużynowego mistrza Polski (2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2016) a w 2011 r. walcząc w składzie Bogna Jóźwiak, Katarzyna Kędziora i Irena Więckowska zdobyły Klubowy Puchar Europy. Leszek Tylkowski za całokształt dokonań szkoleniowych w szermierce uzyskał tytuł fechmistrza.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP