wiadomości>MIĘDZYNARODOWA RYWALIZACJA PIŁKARZY W POZNANIU

MIĘDZYNARODOWA RYWALIZACJA PIŁKARZY W POZNANIU

14 października 2022

Blisko 100 studentów z 8 państw, aż strzelonych 60 bramek, 17 pasjonujących meczów, 8 godzin pasjonującej rywalizacji na boisku! To tylko niektóre liczby, związane z IX Międzynarodowym Turniejem Piłki Nożnej EUROASMUS CUP AND FRIENDS 2022, który w środę, 12 października br., został rozegrany w Poznaniu.

Wzięły w nim udział zespoły, złożone z poznańskich studentów, którzy do stolicy Wielkopolski przyjechali studiować z Algierii, Francji, Hiszpanii, Indii, Libanu, Portugalii i Uzbekistanu; Polskę reprezentowała w tym gronie ekipa z miejscowego Uniwersytetu Przyrodniczego. Zgodnie z regulaminem turnieju wszystkie drużyny reprezentowały barwy swoich krajów.

W pierwszym etapie rozgrywek zespoły w dwóch grupach eliminacyjnych rywalizowały o awans do fazy półfinałowej, do której po zaciętych zmaganiach dotarły ekipy z Algierii, Francji, Polski i Portugalii. W meczu o I miejsce zmierzyli się Algierczycy z Polakami (zdecydowanie zwyciężyła Polska, 4:0), a o miejsce III zagrali Francuzi z Portugalczykami. W tym meczu aż do końca utrzymał się wynik remisowy, 1:1, ale w konkursie rzutów karnych więcej zimnej krwi zachowali Francuzi, którzy wygrali go minimalnie, 5:4.

EUROASMUS CUP ma już utrwaloną markę wśród zagranicznych studentów, pobierających nauki w Poznaniu. Po raz pierwszy rozegrany został w 2012 roku, przy okazji odbywających się także w Poznaniu piłkarskich Mistrzostw Europy, i od tego czasu cieszy się olbrzymią popularnością, utrwalając w mieście dziedzictwo UEFA Euro 2012. Poza tym integruje w Poznaniu studentów zagranicznych z całego świata oraz promuje miasto w najdalszych zakątkach globu.

Partnerami i sponsorami tegorocznego Turnieju byli: Miasto Poznań, KKS Lech Poznań i Polski Związek Piłki Nożnej, Santander Bank Polska, Pyrland Park, Organic Finess Park oraz poznańskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (za pośrednictwem Stowarzyszenia ESN UAM Poznań).

Bezpośrednim organizatorem tego cyklu studenckiej rywalizacji jest Wielkopolska Pracownia Pomysłów, wspierana logistycznie i merytorycznie przez Organizację Środowiskową AZS Poznań.

 

Piotr Kuś

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP