AMW > wiadomości>PODSUMOWANIE AKADEMICKICH MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI 2017/2018

PODSUMOWANIE AKADEMICKICH MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI 2017/2018

17 października 2018

17 października w klubie PACHA w Poznaniu odbyła się Wielkopolska Gala Sportu Akademickiego, wydarzenie podsumowujące sportową rywalizację studentów w minionym roku akademickim. Uroczystość poprowadził Tomasz Szponder – prezes AZS Poznań oraz Bartosz Gogolewski – wiceprezes AZS Poznań. Nie zabrakło znamienitych gości, którzy uświetnili naszą Galę swoją obecnością. Byli wśród nich:

 

Waldemar Witkowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego,

Mariusz Kubiak – Zastępca Dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki UMWW w Poznaniu

Grzegorz Ganowicz – Przewodniczący Rady Miasta Poznania

Dr Ewa Bąk – Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania

Prof. Jacek Goc – Prorektor Politechniki Poznańskiej

Dawid Gluza – Dyrektor Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego

Zbigniew Stochalski – były prezes AZS Poznań

 

Na gali obecni byli też Czesław Konieczny, Zygmunt Przybylski, Wacław Michalski, Janusz Grzeszczuk oraz Ryszard Wryk, członkowie honorowi Akademickiego Związku Sportowego. Warto wspomnieć, że tytuł członka honorowego jest najwyższym wyróżnieniem, jakie przyznają władze naszej organizacji.

Cykl Akademickich Mistrzostw Wielkopolski to jeden z największych systemów rozgrywek studenckich w kraju. Rozpoczyna się on zawsze w październiku zawodami lekkoatletycznymi, rozgrywki trwają aż do czerwca, a uroczyste podsumowanie odbywa się na początku kolejnego roku akademickiego. Tegoroczna Gala po raz kolejny odbyła się w klubie PACHA Poznań, który regularnie wspiera Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu.

W zeszłorocznej edycji Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski wystartowało 20 Klubów Uczelnianych AZS reprezentujących uczelnie z Poznania, Kalisza, Konina, Leszna i Piły.

W roku akademickim 2017/18 rozgrywki zostały zdominowane przez Politechnikę Poznańską, która wygrała w klasyfikacji medalowej (aż 18 zwycięstw w 61 rozgrywanych dyscyplinach) oraz w klasyfikacji generalnej.

 

Klasyfikacja medalowa:

  1. Politechnika Poznańska
  2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  3. Uniwersytet Ekonomiczny

 

Klasyfikacja generalna:

  1. Politechnika Poznańska
  2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
  3. Uniwersytet Ekonomiczny

 

Klasyfikacja Uczelni Niepublicznych:

  1. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji
  2. Wyższa Szkoła Logistyki
  3. Collegium Da Vinci

 

Większość zawodów studenckich odbywa się na obiektach uczelni wyższych
w Poznaniu, które od lat wspierają działalność Akademickiego Związku Sportowego. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie na tych obiektach rozgrywane są mecze
w sportach zespołowych takich jak koszykówka, siatkówka, futsal czy piłka ręczna. Przez cały rok akademicki wielkopolskie drużyny uczelniane niemal co tydzień rozgrywają swoje mecze, co zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ właśnie Wielkopolska ma najsilniej rozbudowane ligi akademickie w Polsce.

 

Sport akademicki w Poznaniu wspierają:

– Ministerstwo Sportu i Turystyki

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

– Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

– Urząd Miasta Poznania

– Dom Wydawniczy Rebis

 

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu TALEX s.a.