wiadomości>Nie żyje Jerzy Sudoł

Nie żyje Jerzy Sudoł

12 listopada 2020

Dnia 8 listopada br. zmarł w szpitalu w Bydgoszczy kol. Jerzy Sudoł, wybitny trener konkurencji rzutowych, działacz i pasjonat lekkiej atletyki. Ciężko chorował od 2015 roku, kiedy to uległ poważnemu wypadkowi w czasie zgrupowania kadry narodowej w Szklarskiej Porębie.

Urodził się 14 kwietnia 1952 roku w Pakości (woj. bydgoskie). W 1972 roku podjął studia na Wydziale Wychowania Fizycznego ówczesnej Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Poznaniu i z tym miastem związał się już na stałe. W czasie studiów uprawiał rzut oszczepem w barwach AZS Poznań. Także w AZS Poznań odniósł największe klubowe sukcesy trenerskie, a jego najwybitniejszą podopieczną była Żaneta Glanc (rzut dyskiem), mistrzyni i wicemistrzyni uniwersjad, dwukrotna zdobywczyni IV miejsca na lekkoatletycznych mistrzostwach świata i trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (2008, 2012, 2016).

Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika oraz trenera-koordynatora sekcji lekkoatletycznej AZS Poznań, szczególną uwagę poświęcając wyszukiwaniu talentów wśród młodzieży. Dzięki jego zaangażowaniu drogę na stadiony lekkoatletyczne odnalazło wielu młodych ludzi. W latach 2003-2009 Jerzy Sudoł był członkiem Zarządu Organizacji Środowiskowej Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu.

Był także członkiem Zarządu i wiceprezesem ds. szkolenia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz trenerem bloku rzutów w kadrze narodowej. Od 1990 roku nieprzerwanie zasiadał w Zarządzie Wielkopolskiego Związku Lekkiej Atletyki. W roku 1982 uzyskał tytuł trenera I klasy.

Znaliśmy Jurka jako człowieka zawsze życzliwego, uśmiechniętego, o ogromnym poczuciu humoru, jako wybitnego trenera, doskonałego organizatora i wspaniałego współpracownika. Cześć Jego pamięci!

Śp. Jerzego Sudoła pożegnamy w poniedziałek, 23 listopada, na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.10.

 

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a.