wiadomości>Prof. Wryk spisał 100 lat poznańskiego AZS

Prof. Wryk spisał 100 lat poznańskiego AZS

18 grudnia 2020

Na rynku ukazała się długo oczekiwana książka prof. dr. hab. Ryszarda Wryka, „Dzieje Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu 1919-2019”. To podsumowanie stu lat działalności poznańskiego AZS.

Książka podsumowuje pierwsze stulecie działalności AZS Poznań, wywierając ogromne wrażenie ilością zawartego materiału faktograficznego, ikonograficznego (wiele fotografii publikowanych jest po raz pierwszy) oraz 14 aneksami, dzięki którym na pewno nie odejdą w zapomnienie nazwiska sportowców spod znaku niebieskiego gryfa, medalistów rozegranych na przestrzeni minionych stu lat mistrzostw świata, Europy i Polski.

Praca profesora Wryka liczy 533 strony i już dzisiaj można określić ją mianem monumentalnej. Posiada wszelkie cechy monografii naukowej, oparta jest na ogromnej liczbie źródeł, oferuje też mnóstwo ważnych cytatów. Dzieli działalność AZS Poznań na okres przed II wojną światową, lata II wojny, czas PRL i ten najnowszy, rozpoczęty transformacją ustrojową w 1989 roku. Jej ważną częścią jest rozdział umiejscawiający poznański AZS w przestrzeni publicznej, wskazujący m.in. na bezpośredni związek pomiędzy jego powstaniem, a powołaniem w maju 1919 roku Uniwersytetu Poznańskiego.

W swojej stuletniej działalności poznański AZS wniósł bowiem znaczący wkład do ogólnopolskiego dorobku sportowego i to zarówno w sferze szkoleniowej, organizacyjnej, jak i uzyskiwanych wyników sportowych. AZS Poznań pozostawił też trwały ślad w procesie dydaktyczno-wychowawczym szkolnictwa wyższego i w ruchu studenckim. Wielorakimi dokonaniami na zawsze wpisał się w dzieje Poznania i Wielkopolski oraz w historię sportu i ruchu olimpijskiego.

Książka trafi do szerokiej dystrybucji już 20 grudnia.

Prof. dr hab. Ryszard Wryk jest pracownikiem Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania obejmują historię sportu, najnowsze dzieje Wielkopolski i biografistykę. Jest m.in. autorem 11 monografii i wielu artykułów naukowych. Członek Polskiej Akademii Olimpijskiej, od 2016 roku Członek Honorowy Akademickiego Związku Sportowego. Za pracę naukową nagrodzony m.in. Złotym  Wawrzynem Olimpijskim. Obecnie jest wiceprezesem ds. organizacyjnych AZS Poznań i członkiem Komisji Historycznej AZS.

Nadesłał: Piotr Kuś

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP