wiadomości>Słynna Ekonomiczna Piątka po raz dwunasty

Słynna Ekonomiczna Piątka po raz dwunasty

3 kwietnia 2023

W niedzielę, 2 kwietnia, sympatycy biegania ze stolicy Wielkopolski po raz kolejny stanęli na starcie Ekonomicznej Piątki, czyli biegu na trasie o długości 5 kilometrów, nieodmiennie wiodącego dookoła Jeziora Maltańskiego w Poznaniu.

Niestety biegaczom, którzy znów tłumnie przybyli na miejsce rywalizacji, tym razem nie dopisała pogoda. Powietrze było przenikliwie zimne, niebo pokryte ciemnymi chmurami, wiał ostry, nieprzyjemny wiatr. Niemniej organizatorzy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (uniwersytecki Dział Marketingu, Studium WF i Sportu, Klub Biegacza oraz Klub Uczelniany AZS UEP) przeprowadzili wydarzenie bardzo sprawnie, a wspierali ich partnerzy z Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz sponsorzy – AMICA, AQUANET, Browar FORTUNA, Dom Wydawniczy REBIS i GSK. Honorowy patronat nad tegoroczną Ekonomiczną Piątką objął prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak, a patronem medialnym sprawowało Radio Poznań.

Dyrektor Piątki, Rafał Wieruszewski, był bardzo zadowolony z frekwencji, zarówno wśród rywalizujących biegaczy jak i uczestników Ekonomicznego Marszu na Piątkę, czyli przeprowadzonego przed głównym biegiem intensywnego spaceru z kijkami do Nordic Walking. Na trasy wyruszyło blisko 350 zawodniczek i zawodników, a kibicowały im setki obserwatorów oraz sympatyków biegania, nie tylko uniwersyteckiego. Piątka jest obecnie najpopularniejszą imprezą sportową tego typu w wielkopolskim środowisku akademickim, uważa się ją też za ostatni poważny sprawdzian przed poznańskim półmaratonem, który w bieżącym roku wyruszy na trasę już 16 kwietnia.

Do pięciokilometrowego marszu z kijkami przystąpiło 35 osób. Wynik rywalizacji w tym gronie nie jest najważniejszy, zatem jedynie dla porządku informujemy, że jako pierwszy linię mety minął Robert Kowalak (czas 00:29:25), a wśród pań zwyciężyła Monika Osińska (czas 00:39:16).

W biegu głównym, czyli w zmaganiach sportowych na dystansie 5 kilometrów, wystartowało 306 zawodniczek i zawodników. Zwyciężył Mateusz Goleniewski (czas 00:16:46), a po nim na linii mety i na podium zameldowali się Tomasz Wiatr (00:16:56) i Marcin Niebrzydowski (00:16:58). W gronie kobiet najlepszą okazała się Halina Rasińska (00:17:93 – rekord biegu w tej kategorii!!!) przed Dominiką Kłodą (00:18:55) i Magdaleną Sobczyńską (00:28:25).

Pomysłodawcami Ekonomicznej Piątki są prof. Marian Gorynia – były rektor UEP (tegoroczny bieg ukończył na 107. miejscu) i kol. Janusz Grzeszczuk, wieloletni kierownik Studium WF i Sportu UEP oraz działacz Akademickiego Związku Sportowego, zmagający się obecnie z poważną chorobą. Praźródeł ich pomysłu niektórzy wnikliwi badacze wypatrują przy okazji organizacji Akademickich Mistrzostw Świata w biegach przełajowych, które przeprowadzono w Poznaniu w 1990 roku.

Tegoroczną Piątkę wsparł finansowo Minister Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.

 

Piotr Kuś

 

 

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP