wiadomości>Upragniony złoty medal Karola Robaka na ME seniorów

Upragniony złoty medal Karola Robaka na ME seniorów

11 kwietnia 2021

Pięć pojedynków w drodze do złota – dużo pracy, dużo emocji i Mazurek Dąbrowskiego podczas dekoracji. Ostatecznie Karol Robak na najwyższym miejscu podium podczas Mistrzostw Europy!

Wczoraj, na Mistrzostwach Europy w Sofii, Karol Robak (OŚ AZS Poznań) zdobył złoty medal Mistrzostw Europy w taekwondo olimpijskim w kategorii do 74 kg. To pierwszy tytuł mistrza Europy zdobyty przez Polaka w rywalizacji mężczyzn. W walce finałowej wygranej 16:12 jego rywalem był Nedzad Husic, reprezentant Bośni i Hercegowiny. Wcześniej w półfinale jego rywalem był rozstawiony z nr 1 Hiszpan, Daniel Quesada, którego pokonał 27:24.

– Przez tyle lat w sporcie wyczynowym nauczyłem się, że najważniejsze są cierpliwość i ciężka praca. A zwycięstwa oczywiście zawsze cieszą! – komentował na gorąco dumny z wyniku Karol.

Karol już wcześniej dwukrotnie zdobył brązowe medale ME w kategorii seniorów – w 2015 i 2018 roku, pamiętany jest także jako najmłodszy reprezentant Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie w walce ćwierćfinałowej przegrał minimalnie z ówczesnym Mistrzem Świata, Badrem  Achabem z Belgii. Zdobył też m.in. srebrny medal Igrzysk Europejskich (2015) i w tym samym roku srebro na Młodzieżowych ME, a także brąz Mistrzostw Świata juniorów w 2012 i srebro na ME kadetów w 2011 roku.

Pierwszą w historii polskiego taekwondo Mistrzynią Europy została w 2018 roku Aleksandra Kowalczuk, także z OŚ AZS Poznań, która dzisiaj będzie walczyła w Sofii o medale ME. W rywalizacji mężczyzn wystąpi zaś w najcięższej kategorii wagowej Mikołaj Szaferski (OŚ AZS Poznań). Trenerem reprezentacji Polski jest Waldemar Łakomy, który jest także trenerem klubowym wszystkich tych zawodników.

Zawody rozgrywane są w Grand Hotel Millenium Sofia w tzw. bańce i bierze w nich udział 363 zawodniczek i zawodników. Także w Sofii na początku maja rozegrany zostanie europejski turniej kwalifikacyjny do Igrzysk w Tokio. Na razie spośród reprezentantów Polski start na Igrzyskach ma zapewniony jedynie Aleksandra Kowalczuk (na podstawie rankingu światowego).

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP