AMW > wiadomości>WYNIKI AKADEMICKICH MISTRZOSTW POZNANIA I WIELKOPOLSKI 2020-2021

WYNIKI AKADEMICKICH MISTRZOSTW POZNANIA I WIELKOPOLSKI 2020-2021

15 lipca 2021

Organizacja Środowiskowa AZS Poznań ogłosiła wyniki zmagań w ramach AMPiW w roku akademickim 2020-2021. „Covidowy” sezon rozgrywek był trochę uboższy w wydarzenia niż sezony poprzednie, jednak pomimo trudnych warunków, związanych z obostrzeniami pandemicznymi i z faktyczną dezorganizacją życia akademickiego, rywalizację przeprowadzono w większości dyscyplin sportowych, które wchodzą w skład programu AMPiW.

Sklasyfikowano zmagania w 43. konkurencjach zespołowych kobiet i mężczyzn (przed epidemią AZS Poznań organizował rozgrywki w 60-62. konkurencjach) – w sporcie studenckim jest to zatem wciąż najbardziej rozbudowana środowiskowa rywalizacja międzyuczelniana w Polsce. Możemy, oczywiście, ponarzekać w bieżącym roku na słabszą niż zazwyczaj frekwencję w wielu dyscyplinach, tym niemniej fakt, że studenci nadal garną się do udziału w zawodach sportowych, że rywalizacja wyzwala mnóstwo energii i ambicji, że wspierają ją władze uczelniane, pozwala poznańskiemu AZS-owi z optymizmem spoglądać w „pocovidową” przyszłość Mistrzostw.

W zakończonych właśnie zmaganiach sklasyfikowane zostały azetesowskie reprezentacje 19. uczelni z 5. miast Wielkopolski (w tym z 14. uczelni poznańskich). Triumfowali studenci największej spośród nich, a więc Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a na podium znalazło się także miejsce dla poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (z minimalną stratą do zwycięzców) oraz Politechniki Poznańskiej. W odrębnej klasyfikacji wielkopolskich uczelni niepublicznych po raz pierwszy w historii zwyciężyło poznańskie Collegium Da Vinci. Najwyższe miejsce (IX) w gronie 5. rywalizujących uczelni, mających siedziby poza Poznaniem, zajęła Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości z Kalisza, debiutująca w AMPiW. Dopiero VI miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyła Akademia Wychowania Fizycznego, jedyna uczelnia sportowa w regionie, która jednak bardzo dobrze radziła sobie w tegorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski.

Najwyższą frekwencję miały męskie rozgrywki w futsalu (12 sklasyfikowanych zespołów) i w piłce nożnej (7 zespołów). Jeśli chodzi o dyscypliny indywidualne, cieszy wysoka frekwencja w lekkiej atletyce, strzelectwie oraz w zawodach w… dart. Smuci natomiast fakt, że nie udało się rozegrać Mistrzostw w kilku do tej pory popularnych dyscyplinach: w judo, karate, pływaniu czy w koszykówce.

Akademickie Mistrzostwa Poznania i Wielkopolski wspiera Samorząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz prywatny sponsor sportu akademickiego – Dom Wydawniczy Rebis.

 

KLASYFIKACJA GENERALNA AKADEMICKICH MISTRZOSTW POZNANIA I WIELKOPOLSKI 2020-2021

1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza 620 pkt.
2. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 614 pkt.
3. Politechnika Poznańska 468 pkt.
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu 399 pkt.
5. Collegium Da Vinci w Poznaniu 347 pkt.
6. Akademia Wychowania Fizycznego 279 pkt.
7. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu 172 pkt.
8. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu 131 pkt.
9. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu 116 pkt.
10. Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu 115 pkt.
11. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu 103 pkt.
12. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie 81 pkt.
13. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie 50 pkt.
14. Uniwersytet SWPS w Poznaniu 30 pkt.
15. Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu 29 pkt.
16-17. Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile 17 pkt.
16-17. Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu17 pkt.
18-19. Akademia Kaliska im. S. Wojciechowskiego w Kalisz 16 pkt.
18-19. Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu 16 pkt.

 

Piotr Kuś

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP