wiadomości>45. GRAND PRIX WOJCIECHA FIBAKA

45. GRAND PRIX WOJCIECHA FIBAKA

3 sierpnia 2021

Na przełomie lipca i sierpnia w Poznaniu rywalizowano w 45. Grand Prix Wojciecha Fibaka, turnieju skategoryzowanym przez ITF (Międzynarodową Federację Tenisową) jako ITF-3 Juniors, przeznaczonym zatem dla tenisistek i tenisistów do 18. roku życia. Na starcie stanęło aż 119 młodych sportowców z 24 krajów. Rywalizację zakończono meczami finałowymi w dniu 1 sierpnia.

Turniej rozegrany został na kortach tenisowych AZS Poznań, a przeprowadziła go miejscowa Organizacja Środowiskowa AZS, głównie siłami działaczy sekcji tenisowej. Dyrektorem turnieju był Jacek Muzolf, a jego sponsorem strategicznym Fermy Drobiu MIZGIER.

Finał rywalizacji mężczyzn był wewnętrzną sprawą Polaków. Najlepszym tenisistą okazał się Borys Zgoła, reprezentujący AZS Poznań, który w emocjonującej rozgrywce finałowej pokonał Patryka Stokowskiego 6:3, 4:6, 6:2. Wśród tenisistek zwyciężyła Pimrada Jattavapornvanit z Tajlandii, występująca w Polsce w barwach gorzowskiego klubu Top Tennis Player. W finale młoda Tajka pokonała Amerykankę, Sonyę Macavei, 6:3, 4:6, 7:5.

Z kolei w finale debla mężczyzn para Zgoła/Stokowski pokonała portugalsko-belgijski duet Tiago Pereira/Noah Merre 6:3, 6:4, a w rywalizacji pań Celine Simunyu/Sonja Zhiynbayeva (Irlandia-Niemcy) pokonały Victorię Matasovą/Darię Shadchnevą (Rosja) 1:6, 7:5, 10:5.

Po zakończeniu meczów finałowych swój występ w Grand Prix podsumował Borys Zgoła:

– Dzisiejsze zwycięstwo indywidualne jest najcenniejszym tytułem w mojej karierze tenisowej. Cieszę się, że odniosłem je na kortach mojego klubu, na których codziennie trenuję. Bardzo wyczerpujący był dla mnie zarówno mecz półfinałowy jak i finałowy, bowiem były to trzysetowe pojedynki, jednak najważniejsze, że pokonałem rywali i wygrałem cały turniej. Cieszę się z punktów, jakie zyskałem w rankingu ITF. Chcę też podziękować kibicom i wspierającej mnie z trybun rodzinie.

Radości nie ukrywał także dyrektor tegorocznej Grand Prix, Jacek Muzolf:

– Jestem zadowolony, że turniej udało się sprawnie przeprowadzić, mimo chwilami kapryśnej pogody. Postaraliśmy się stworzyć wszystkim uczestnikom jak najlepsze warunki i mam nadzieję, że to się udało. Wydarzeniem i atrakcją turnieju była wizyta na kortach AZS Poznań Bjoerna Borga z rodziną, w towarzystwie, oczywiście, Wojciecha Fibaka. Cieszy mnie spore zainteresowanie kibiców tenisa; przecież „rywalizowaliśmy” z telewizyjnymi transmisjami Igrzysk Olimpijskich, a także z odbywającym się na kortach poznańskiej Olimpii turniejem tenisowym Poznań Open. Ranga naszego turnieju rośnie, uzyskaliśmy w tym roku od ITF tzw. „Grade 3” (stąd ITF-3 w nazwie) i na naszych kortach pojawiają się coraz lepsi tenisiści. Tym bardziej zadowolony jestem z tegorocznego zwycięstwa naszego zawodnika, Borysa Zgoły, a także z tego, że finał męskiej rywalizacji stał na dobrym, a długimi okresami nawet na bardzo dobrym poziomie.

Poza wymienionym już sponsorem strategicznym wsparcia organizatorom tegorocznej edycji Grand Prix Wojciecha Fibaka udzielili m.in.: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Miasta Poznania oraz Polski Związek Tenisowy, którego partnerem strategicznym jest firma LOTOS. Pomysłodawcą i patronem Turnieju jest śp. prof. Jan Fibak.

 

Piotr Kuś

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP