wiadomości>Wystartowały AMP w lekkiej atletyce w Poznaniu. Złoto Szymańskiego i Rzeźniczaka, czwarty triumf Wojtunik

Wystartowały AMP w lekkiej atletyce w Poznaniu. Złoto Szymańskiego i Rzeźniczaka, czwarty triumf Wojtunik

19 maja 2023

W piątek w Poznaniu wystartowały Akademickie Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski AZS w lekkiej atletyce. W pierwszym dniu zmagań na stadionie na Golęcinie złoto wśród płotkarzy zdobył Jakub Szymański z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, halowy wicemistrz Europy ze Stambułu. Z kolei w biegu na 400 metrów mężczyzn triumfował Mateusz Rzeźniczak z Politechniki Łódzkiej, olimpijczyk z Tokio. Czwarte z rzędu złoto AMP na 100 metrów przez płotki kobiet wywalczyła jego uczelniana koleżanka Klaudia Wojtunik.

Tegoroczna edycja akademickich mistrzostw w „królowej sportu” zebrała w stolicy Wielkopolski blisko 1270 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 1150 studentów reprezentujących aż 93 uczelnie wyższe. To druga kolejna tego typu lekkoatletyczna impreza organizowana w Poznaniu przez miejscowy AZS.

– Poznańska historia AMP-ów w lekkiej atletyce jest długa i bogata. Przez pewien okres była dłuższa przerwa z uwagi na stan stadionu, ale po jego renowacji i budowie boiska treningowego postanowiliśmy ponownie przystąpić do organizacji tych zawodów. Te mistrzostwa dają możliwość startu studentom, którzy rekreacyjnie traktują sport, z mistrzami olimpijskimi. To jednak promocyjny wymiar sportu dla uczelnianych sekcji – mówi Tomasz Szponder, prezes AZS Poznań.

Po porannych eliminacjach i ceremonii otwarcia przyszła walka o pierwsze medale tegorocznych AMP w lekkiej atletyce. W rywalizacji plotkarzy błyszczeli faworyci. W finale 100 metrów przez płotki kobiet zwyciężyła Klaudia Wojtunik (Politechnika Łódzka), która z czasem 13.32 sekundy wyprzedziła Weronikę Nagięć (AWF Kraków) i Marikę Majewską (AWF Gorzów Wlkp.).

– Mam nadzieję, że za rok znów będę miała okazję na mistrzostwo. Rano nie czułam się komfortowo, potrzebowałam czasu, aby obudzić „pazura” do biegania. Nabrałam sił i udało się osiągnąć bardzo fajny rezultat. Wiatr „kręcił”, ale ten czas jest bardzo wartościowy jak na ten etap sezonu – komentuje Wojtunik, dla której to czwarty z rzędu triumf w AMP w lekkiej atletyce. Sama płotkarka bardzo chwali sobie warunki łączenia sportu ze studiowaniem. – Od czterech lat, odkąd studiuję na Politechnice i mieszkam w Łodzi, mogę liczyć na wsparcie uczelni. Jestem objęta specjalnymi programami, wszyscy trzymają za mnie kciuki i życzą mi jak najlepiej – tłumaczy zawodniczka.

U mężczyzn zgodnie z przewidywaniami triumfował Jakub Szymański (WSG Bydgoszcz). W finale na 110 metrów przez płotki halowy wicemistrz Europy z tego roku ze Stambułu wygrał z czasem 13.62 sekundy. Srebro wywalczył Krystian Siniło (WSFiZ Białystok), a brąz – Paweł Miezanko (Politechnika Białostocka).

– Dla mnie to satysfakcjonujący wynik. Wraz z trenerem myśleliśmy, że zakręcę się w okolicach 13,50 sekundy, ale pogoda nie rozpieszczała. Liczę na bardziej owocne starty w tym sezonie – przekonuje 20-letni Szymański. – Chciałbym się dobrze pokazać na memoriałach Ireny Szewińskiej i Janusza Kusocinskiego, na których można zrobić minima na drużynowe mistrzostwa Europy. Jedzie jeden Polak, także będzie zaciekła walka o to miejsce – przewiduje.

Na dystansie 400 metrów wygrał kolejny z faworytów z Politechniki Łódzkiej. Mateusz Rzeźniczak, olimpijczyk z Tokio, zwyciężył z czasem 46.58 sekundy. Drugi był Maksymilian Klepacki (WSFiZ Białystok), a trzeci – Mikołaj Buzała (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu). U kobiet najlepsza była Alicja Wrona-Kutrzepa (Politechnika Lubelska).

– Skoro trener jest ze mnie zadowolony, to ja też jestem w miarę usatysfakcjonowany tym wynikiem. Może rzutem na metę udałoby się jeszcze coś urwać (śmiech) – żartuje Rzeźniczak. – Co prawda, warunki nie sprzyjają, jest chłodno i wieje, ale to dobry prognostyk na dalszą część sezonu. Jednym z celów jest letnia uniwersjada w Chengdu, ale krótko później są mistrzostwa świata w Budapeszcie, gdzie liczymy na medal w sztafecie. Trzeba poczekać i zobaczyć, co przyniesie życie – uzupełnia 24-latek, który z przyjemnością startuje w AMP w lekkiej atletyce. – Atmosfera jest wspaniała. Widać studentów, którym chce się startować. Oczywiście, nie każdy od razu będzie mistrzem świata, ale są u nich zacięcie i chęci. To ciekawe doświadczenie i zawsze chętnie przyjeżdżam na te zawody. Czasem żałuję tylko, że AMP-y są na tym etapie sezonu, gdzie nie jesteśmy w stanie w pełni pokazać swojego potencjału – dodaje.

Na dystansie 1500 metrów zwyciężyła Julia Ścisłowska (Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze), a wśród mężczyzn triumfował Michał Zieleń (Uniwersytet Rzeszowski). Z kolei w sztafetach 4 x 100 metrów zwyciężyły zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, a także zawodnicy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Poza tymi rozstrzygnięciami rozegrano także sesje kwalifikacyjne w innych konkurencjach. Awans w piątkowych eliminacjach wywalczyli m.in. najlepsi w swoich specjalnościach kulomiot Szymon Mazur (AWF Warszawa) czy skoczek wzwyż Norbert Kobielski (WSG Bydgoszcz).

W weekend dalszy ciąg zmagań w ramach AMP i Mistrzostw AZS w lekkiej atletyce. W sobotę czekają nas m.in. biegi o medale na dystansie 100, 800 i 3000 metrów, 400 metrów przez płotki czy finałowa rozgrywka w skoku wzwyż, w dal, o tyczce, rzucie oszczepem i pchnięciu kulą. Transmisję ze wszystkich dni rywalizacji na stadionie na Golęcinie przeprowadza telewizja internetowa KP Sport.

Organizatorem tegorocznych AMP i Mistrzostw AZS w lekkiej atletyce jest AZS Poznań, który jest wspierany przez Miasto Poznań oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami mistrzostw są Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki. Sponsorami imprezy są Dom Wydawniczy Rebis, Królik, Browar Fortuna, Toyota Bońskowcy, Astra, Neuroport, Collegium Humanum, Abedik i Politechnika Poznańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

Wyniki 1. dnia Akademickich Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski AZS w lekkiej atletyce w Poznaniu

Kobiety

Bieg na 400 metrów

1. Alicja Wrona-Kutrzepa (Politechnika Lubelska)

2. Aleksandra Formella (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

3. Weronika Bartnowska (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)

 

Bieg na 1500 metrów

1. Julia Ścisłowska (Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze)

2. Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski)

3. Aleksandra Bereśniewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

 

Bieg na 100 metrów przez płotki

1. Klaudia Wojtunik (Uniwersytet Łódzki)

2. Weronika Nagięć (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

3. Marika Majewska (Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim)

 

Sztafeta 4 x 100 metrów

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

2. Uniwersytet Rzeszowski

3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

 

Mężczyźni

Bieg na 400 metrów

1. Mateusz Rzeźniczak (Politechnika Łódzka)

2. Maksymilian Klepacki (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku)

3. Mikołaj Buzała (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)

 

Bieg na 1500 metrów

1. Michał Zieleń (Uniwersytet Rzeszowski)

2. Adam Masaczyński (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

3. Szymon Skalski (Uniwersytet Gdański)

 

Bieg na 110 metrów przez płotki

1. Jakub Szymański (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

2. Krystian Siniło (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku)

3. Paweł Miezianko (Politechnika Białostocka)

 

Sztafeta 4 x 100 metrów

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

2. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu

3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP