wiadomości>4/4 – mistrzostwa Polski w pływaniu artystycznym zdominowane przez AZS

4/4 – mistrzostwa Polski w pływaniu artystycznym zdominowane przez AZS

2 maja 2023

Na pływalni Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w dniach 22-23 kwietnia odbyły się mistrzostwa Polski w pływaniu artystycznym. Był to jednocześnie pierwszy etap kwalifikacji do igrzysk europejskich.

Cała uwaga skupiała się na rywalizacji kobiecych duetów, gdzie stawką było przebrnięcie przez pierwszą część kwalifikacji na czerwcowe Igrzyska Europejskie. Najlepiej zaprezentowały się duety AZS Poznań, Swietłana Szczepańska i Nikola Leja, które wyprzedziły swoje klubowe koleżanki, Maję Kalisz oraz Ewę Pietrykowską. Teraz oba te duety czeka start w Pucharze Świata Międzynarodowej Federacji Pływackiej (World Aquatics) w Soma Bay w Egipcie. Zawody odbędą się w maju (13-15.05), a do igrzysk zakwalifikuje się ten duet, który uzyska łącznie wyższą sumę punktów za program w konkurencjach duetu dowolnego i duetu technicznego.

Sekcja pływania artystycznego AZS Poznań zdobyła jeszcze kilka medali, potwierdzając swoją dominację w tej dyscyplinie, rok po roku. Ostatecznie akademiczki zdobyły cztery złote medale w czterech rozegranych konkurencjach.

1m Swietłana Szczepańska, Nikola Leja (duet dowolny)
1m Swietłana Szczepańska, Nikola Leja (duet techniczny)
1m Swietłana Szczepańska (solo dowolne)
1m Swietłana Szczepańska (solo techniczne)
2m Maja Kalisz, Ewa Pietrykowska (duet dowolny)
2m Maja Kalisz, Ewa Pietrykowska (duet techniczny)
2m Maja Kalisz (solo techniczne)
3m Ewa Pietrykowska (solo dowolne)

Dodatkowo srebrny medal w zespołach dowolnych zdobyły pływaczki z AZS AWF Poznań, startowały w składzie: Barbara Bocheńska, Katarzyna Bocheńska, Róża Cyrak, Zofia Dobecka, Celina Gałęcka, Patricia Martins, Julia Michalak, Lena Sikorska.
Rozmowa z Aloną Szczepańską, główną trenerką sekcji AZS Poznań.

Wszystkie złote medale jadą do Poznania, a dodatkowo poznańskie duety zakwalifikowały się do kolejnego etapu kwalifikacji. Takie były oczekiwania?

Oczywiście liczyłam na to, że oba duety z naszego klubu dostaną się do drugiego etapu eliminacji. Wspólnie włożyłyśmy w przygotowania ogrom pracy co przełożyło się na osiągnięte wyniki.

Wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie z planem, coś jeszcze można poprawić?

Wkraczamy w nowe kryteria oceniania programów. Podczas Mistrzostw Polski po raz pierwszy miałyśmy okazję sprawdzić się w nowych programach i choreografii. Osiągnęłyśmy rekordowy wynik w Polsce – 75 punktów za duet dowolny. Wyższe wyniki miałyśmy tylko podczas zawodów międzynarodowych.

Specjalne wyróżnienia za ten występ?

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Swietłana Szczepańska, która zdobyła wszystkie złote medale w nagradzanych konkurencjach. Oprócz pierwszego miejsca w duecie dowolnym i technicznym wywalczyła również pierwsze pozycje w solo dowolnym i technicznym. Jest to naprawdę wielki wyczyn. Ogólnie jestem zadowolona z osiągniętych wyników, ale widzę dużo wyzwań przed naszym zespołem.

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP