wiadomości>AZS Poznań zorganizował finał PolSailing Day 2021!

AZS Poznań zorganizował finał PolSailing Day 2021!

14 września 2021

W sobotę i niedzielę, 11 i 12 września, w Poznaniu na Jeziorze Maltańskim odbyło się spotkanie najmłodszych żeglarzy, wieńczące Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – PolSailing 2021. W pierwszym dniu przedsięwzięcie miało wymiar lokalny i przeznaczone było dla żeglarzy z Wielkopolski, natomiast w drugim dniu nad Jeziorem Maltańskim pojawili się najmłodsi żeglarze z całego kraju.

PolSailing Day to sztandarowy program upowszechniania  żeglarstwa, realizowany przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz lokalnymi partnerami z całej Polski. Gospodarzem tegorocznego finału była Organizacja Środowiskowa AZS Poznań, a wydarzeniu patronowali także: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski i Dom Wydawniczy Rebis.

 

Mówi Monika Górna z AZS Poznań, koordynatorka, wraz z Piotrem Jasiniakiem, finału PolSailing Day 2021:

– Pierwszy dzień festynu żeglarskiego (sobota) przeznaczyliśmy na gry i zabawy dla dzieci z naszego miasta i województwa. To impreza otwarta, dostępna dla wszystkich, dzieci poznają głównie tajniki windsurfingu oraz podstawy żeglowania na łódkach Klasy Optimist. Zapraszamy do zabawy nie tylko na wodzie, ale też na lądzie; w jej ramach dzieci „zaliczają” co najmniej 5 spośród 7 proponowanych przez nas stacji. Na lądzie jest to symulator łódki Klasy Optimist, nauka sterowania modelami łódek, animowanie węzłów żeglarskich, pokonywanie sprawnościowego toru przeszkód, skoki na trampolinie i zabawa na trik boardach, na wodzie natomiast dzieci uczą się pływania na deskach z wiosłem i pagajowania na łódkach Klasy Optimist. Oceniamy, że w zabawie weźmie dzisiaj udział około 100 dzieci, które nagrodzimy dyplomami uczestnictwa, pamiątkowymi medalami i książkami. Czeka też na nie smakowity poczęstunek.

 

Niedzielne spotkanie najmłodszych żeglarzy miało już wymiar znacznie poważniejszy. Ogólnopolski finał PolSailing Day jest bowiem tradycyjnie imprezą o charakterze uproszczonych regat i spotykają się w nim dziecięce reprezentacje regionalnych ośrodków żeglarskich z całej Polski, biorących udział w programie. Dla wielu dzieci są to pierwsze regaty w życiu. Regatom towarzyszą, oczywiście, liczne atrakcje na brzegu, połączone z edukacją i poznawaniem uroków żeglarstwa. W bieżącym roku wielkie zainteresowanie wywołało spotkanie najmłodszych adeptów żeglarstwa z Marcinem Rudawskim, sześciokrotnym mistrzem świata i ośmiokrotnym mistrzem Europy w żeglarskiej Klasie Radial.

 

Mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego:

– Poznań i Województwo Wielkopolskie stanowią prężny ośrodek polskiego żeglarstwa, dlatego z dużą radością zaprosiliśmy na finał PolSailing Day 2021 właśnie nad przepiękne jezioro Malta w centrum Poznania. Mam nadzieję, że ta niedziela okaże się dla wielu nie tylko początkiem żeglarskiej pasji, ale i wielkich karier sportowych, wiodących aż na igrzyska olimpijskie. Gorąco dziękuję władzom OŚ AZS Poznań, w tym prezesowi Tomaszowi Szponderowi i dyrektor Emilii Ludwikowskiej za zaangażowanie w organizację tej imprezy. Dziękuję także przedstawicielom WOZŻ, z prezesem Maciejem Olszewskim na czele.

 

Wyniki rywalizacji ogólnopolskiej – finał PolSailing Day 2021

 

Windsurfing dziewcząt

 1. Klara Płowens (Poznań)
 2. Gabrysia Juszczak (Kalisz)
 3. Hanna Pogorska (Poznań)

 

Windsurfing chłopców

 1. Marcin Wiorek (Poznań)
 2. Jakub Kwiasowski (Kalisz)
 3. Igor Nelke (Warszawa)

 

Klasa Optimist dziewcząt

 1. Diana Mesha (Częstochowa)
 2. Natalia Ślażyńska (Warszawa)
 3. Anna Semeniuk (Wrocław)

 

Klasa Optimist chłopców

 1. Jan Wieczorek (Charzykowy)
 2. Aleksander Madej (Janikowo)
 3. Leon Zmaczyński (Sława)

 

Piotr Kuś

sponsorzy
Enea Poznań Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego REBIS Ministerstwo Sportu i Turystyki TALEX s.a. LOTTO Superliga Grupa MTP